Arcybiskup Gądecki: Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata

Arcybiskup Gądecki: Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził wspólnotę z Kościołem we Francji w związku z pożarem katedry Notre Dame. W liście skierowanym na ręce arcybiskupa metropolity Paryża Michela Aupetit’a arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że jest wstrząśnięty ta tragedią. “Na naszych oczach ginie religijne i kulturalne dziedzictwo Europy i świata – napisał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zadeklarował, że Polska jest gotowa pomóc Francji w odbudowie katedry Notre Dame.
Według straży pożarnej, ogień, który wybuchł wczoraj przed godziną 19, nad ranem został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gotyckich katedr na świecie była budowana ponad 200 lat. Budowa zakończyła się w połowie XIV wieku. Jej najcenniejszą relikwią jest korona cierniowa, którą, według tradycji miał zostać ukoronowany Jezus Chrystus w trakcie swojej męki. W katedrze jest 29 kaplic, w jednej – od 1 grudnia 2018 roku- znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

IAR/KAI/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0