10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Archiwum Eissa w Polsce, dokumentacja pokazuje wysiłki polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do Polski oficjalnie trafiło Archiwum Eissa. Uroczystości w Belwederze towarzyszyła wystawa „Paszporty” przygotowana przez Instytut Pileckiego. Zawiera ona niektóre elementy zbioru pozyskanego w ubiegłym roku przez polskie władze i dokumentującego wysiłki polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów przed Holokaustem. 
Chodzi o działania tzw. Grupy Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Bernie i żydowskich aktywistów, w tym Chaima Eissa. W czasie II wojny światowej organizowali oni fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Umożliwiały one Żydom w okupowanej przez Niemców Europie uniknięcie obozów zagłady.
Jak mówiła współkuratorka wystawy „Paszporty” Hanna Radziejowska z Instytutu Pileckiego, osoby, które uzyskały dokumenty latynoamerykańskie, otrzymywały jedynie zaświadczenie potwierdzające nowe obywatelstwo. „Z tym papierem można było domagać się przeniesienia do obozu internowania, jednym z takich miejsc było Bergen-Belsen, gdzie oczywiście był obóz, w którym ginęły setki tysięcy ludzi, ale tam był też wydzielony obóz internowania. Niemcy liczyli, że będą wymieniać tych obywateli latynoamerykańskich na swoich obywateli” – tłumaczyła.
Zdaniem Hanny Radziejowskiej, Archiwum Eissa, dokumentujące działalność Grupy Berneńskiej, pokazuje skalę odpowiedzialności politycznej wśród polskich elit. „Mówimy o wspólnocie politycznej, jaką było państwo polskie na emigracji, nasza placówka w Bernie, państwo podziemne, które starały się uratować jak najwięcej polskich obywateli. Tutaj są dokumenty, które pokazują, że Chaim Eiss wyraża wielką wdzięczność państwu polskiemu za to, że robi wszystko co w jego mocy, by uratować Żydów” – wyjaśniała współkuratorka wystawy „Paszporty”.
Według dotychczasowych badań, przy pomocy fałszywych paszportów latynoamerykańskich organizowanych przez Grupę Ładosia Holokaust przeżyło co najmniej 600 osób. Prace nad ustaleniem nazwisk ocalonych prowadzą polscy dyplomaci w Szwajcarii oraz Instytut Pileckiego.
Archiwum Eissa trafi do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam zostanie poddane pracom konserwacyjnym, a następnie udostępnione historykom i odwiedzającym były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/Rita/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520