Arabia Saudyjska: Kobieta będzie wiedzieć, jeśli mąż weźmie z nią… rozwód. Do tej pory tak nie było!

Arabia Saudyjska: Kobieta będzie wiedzieć, jeśli mąż weźmie z nią… rozwód. Do tej pory tak nie było!

Sąd w Arabii Saudyjskiej będzie informować kobietę, jeśli mąż weźmie z nią rozwód. Do tej pory nie było takiego obowiązku. Nowe prawo ma wyeliminować przypadki tak zwanych “sekretnych rozwodów” – gdy mężczyzna rozwodził się z kobietą nie informując jej o tym.

Dzięki przepisom, które dziś wchodzą w życie, kobiety mają mieć pewność co do swojego stanu cywilnego. Ma to znaczenie w przypadku ochrony praw – na przykład do alimentów.

To kolejny krok w reformie ekonomicznej i społecznej następcy tronu Arabii Saudyjskiej księcia Salmana. W ubiegłym roku zniesiono zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety. Pozwolono im także na udział w meczach piłki nożnej na stadionach i pracę w zawodach do tej pory zarezerwowanych dla mężczyzn. Saudyjki wciąż jednak bez pozwolenia lub obecności męskiego opiekuna – najczęściej męża, brata lub syna – nie mogą otrzymać paszportu, podróżować za granicę, wziąć ślubu, otworzyć konta w banku i zaplanować operacji w szpitalu.

Arabia Saudyjska ma jedno z najbardziej surowych wynikających z religii praw regulujących życie kobiet na Bliskim Wschodzie. Religią dominującą w kraju jest fundamentalistyczny ruch w ramach sunnickiego islamu – wahhabizm.

IAR/BBC/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0