1.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Apteczka na czas pandemii COVID-19. Lista leków i środków medycznych, jakie warto mieć w domu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dobrze zaopatrzona domowa apteczka podczas pandemii COVID-19 to absolutna konieczność. Powinny się w niej znaleźć podstawowe lekarstwa stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia, grypy oraz łagodnych lub umiarkowanych przypadków COVID-19. Ponadto warto mieć zestaw środków opatrunkowych, a także urządzenia, które pomogą kontrolować stan zdrowia. Ponieważ skonstruowanie listy niezbędnych rzeczy może wydawać się trudne, przedstawiamy spis leków i środków medycznych, w które warto zaopatrzyć pandemiczną apteczkę.

 

Nawet 80 procent osób przechodzi COVID-19 w sposób łagodny lub umiarkowany. Będąc w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu, leczenie przebiega w domu i polega na łagodzeniu objawów choroby za pomocą ogólnodostępnych leków wydawanych bez recepty. Jednak o ich obecność w domowej, pandemicznej apteczce warto zadbać już dziś, ponieważ będąc na kwarantannie lub izolacji domowej, nie będziemy mogli wyjść do apteki, by uzupełnić zapasy.

Przypominamy, że ci, którzy mieszkają z chorym na COVID-19, mieli kontakt z osobą z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub podejrzaną o infekcję, podlegają domowej kwarantannie. Natomiast osoby, u których infekcję potwierdzono wykonanym testem genetycznym RT-PCR i przechodzą chorobę łagodnie lub umiarkowanie, zostają objęte domową izolacją. W obu przypadkach zakazane jest opuszczanie miejsca zamieszkania do czasu ich zakończenia.

Dlatego warto zawczasu zadbać o niezbędne leki i sprzęty, aby w razie potrzeby móc z nich skorzystać. W covidowej apteczce powinny znaleźć się podstawowe lekarstwa, które pomogą złagodzić objawy COVID-19, a także symptomy innych chorób zakaźnych, których przykładem jest zwykłe przeziębienie. W pandemicznej apteczne warto wiec mieć opakowanie środków przeciwbólowych, tabletek na ból gardła, syrop na kaszel i nie tylko. Przydadzą się także urządzenia służące do kontrolowania stanu zdrowia m.in. sprawny tremometr. To jednak nie wszystko!

 

 – Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć.
 – [b]Paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy[/b] to substancje lecznicze, które należy mieć w domowej apteczce nie tylko podczas epidemii COVID-19. Paracetamol łagodzi ból mięśni i głowy, a także zbija gorączkę. Dwie pozostałe substancje oprócz wymienionych działań dla paracetamolu, mają też właściwości przeciwzapalnie. Wszystkie środki mogą być stosowane w łagodzeniu objawów COVID-19, a także przeziębienia i grypy.
 – Dokuczliwy kaszel pojawia się w przebiegu wielu chorób zakaźnych, w tym przy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. By go złagodzić i nawilżyć podrażnioną częstym kasłaniem błonę śluzową gardła, warto wcześniej zaopatrzyć się w [b]syrop lub tabletki[/b] o takim działaniu. W ich składzie warto szukać [b]kwasu hialuronowego, wyciągu z porostu islandzkiego oraz prawoślazu[/b]. W przypadku kaszlu mokrego pomocne będą tabletki lub syrop zwierający [b]substancje o działaniu rozrzedzającym zalegającą wydzielinę[/b].
 – Katar nie jest typowym objawem zakażenia nowym koronawirusem, ale ponieważ pora jesienno-zimowa sprzyja łapaniu infekcji górnych dróg oddechowych, w domowej apteczce przydadzą się środki łagodzące tę dolegliwość. Pomocne będą [b]krople do nosa o działaniu zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej, woda morska w sprayu oraz leki przeciwhistaminowe[/b], które pomagają wtedy, gdy przyczyną zatkanego nosa jest alergia. Jeśli katar jest uporczywy, okolice nosa można posmarować [b]maścią majerankową[/b] o działaniu łagodzącym i regenerującym. Ponadto rodzice małych dzieci mogą zaopatrzyć się w opakowanie [b]plasterków nasączonych olejkami eterycznymi[/b], które nakleja się na noc na ubranko maluszka. Stopniowo uwalniają one esencję zapachową, której wdychanie pomaga odetkać zatkany nosek.
 – Choć biegunka jest rzadkim objawem towarzyszącym infekcji koronawirusem, w domowej pandemicznej apteczce nie powinno zabraknąć opakowania środka o działaniu hamującym rozwolnienie. Przykładem takiego leku jest [b]węgiel aktywny[/b], który można podawać także dzieciom. Przy biegunce należy pamiętać o odpowiednim [b]nawadnianiu organizmu[/b], uzupełnianiu podstawowych [b]elektrolitów (chlor, sód i potas)[/b], a także czasowej zmianie [b]diety na lekkostrawną[/b], czyli o niskiej zawartości błonnika.
 – Z powodu pandemii COVID-19 swobodny dostęp do lekarzy został ograniczony. Dlatego mając taką możliwość warto podczas teleporady poprosić o receptę na dodatkowe opakowanie leków zażywanych przewlekle. Ważność recepty wynosi zwykle 30 dni, wobec tego z wykupienia niezbędnych lekarstw nie warto zostawiać na ostatnią chwilę.
 – [b]Witamina D[/b] ma ogromny wpływ na odporność organizmu, a jej suplementację w dawce 800-2000 j.m. zaleca się od września do kwietnia. Warto zaopatrzyć się w opakowanie leku, w którym zawartość witaminy musi być identyczna z deklaracją producenta. Korzystając z suplementu diety, niestety nie mamy takiej pewności. Warto wiedzieć, że naukowcy już w kwietniu b.r. zaobserwowali, że osoby z prawidłowym poziomem tej witaminy w surowicy mają mniejsze ryzyko infekcji koronawirusem. We wrześniu pojawiły się kolejne prace, w których wykazano, że osoby z niedoborem witaminy D dwukrotnie częściej chorowały na COVID-19 niż osoby z optymalnym jej poziomem we krwi (30-50 ng/ml). Poza witaminą D w domowej apteczce powinna znaleźć się także [b]witamina C[/b], najlepiej w formie leku. Jej zażywanie w dawce 500 mg na dobę zaleca osobom z COVID-19 internista Marcin Markiel z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu.
 – W domowym zaciszu nie powinno zabraknąć profesjonalnych środków antyseptycznych, do których nie należą kosmetyczne żele antybakteryjne. Wybierając produkt, warto postawić na jakość gwarantowaną certyfikatem oraz rejestracją produktu jako biobójczy w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. [b]Skład dobrego płynu powinien opierać się o etanol, którego zawartość nie powinna być niższa niż 62 procent.[/b] Produkty mogą zawierać także drugi rodzaj alkoholu, jakim jest izopropanol.
 – Sprzęt do pomiaru ciepłoty ciała powinien być w każdej domowej apteczce zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19. Regularnie pomiary temperatury ciała powinny wykonywać osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, które przebywają na izolacji domowej oraz profilaktycznie ci na domowej kwarantannie. [b]O gorączce świadczy wynik wyższy niż 38 stopni Celsjusza. [/b] Do wyboru jest wiele rodzajów termometrów, a za najbardziej uniwersalny uważany jest elektroniczny. Przed jego użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdują się informacje o minimalnym czasie trzymania urządzenia pod pachą, pod językiem lub w odbycie, co gwarantuje prawidłowość pomiaru. Po skorzystaniu ze sprzętu należy go zdezynfekować.
 – [b]Pulsoksymetr[/b] to niewielki sprzęt zakładany na palec wskazujący, który wyglądem przypomina duży spinacz biurowy. Jego zakup to większy wydatek, gdyż profesjonalny kosztuje ok. 200 zł. Urządzenie jednak warto mieć w domu, ponieważ[b] służy do bezbolesnego pomiaru wysycenia hemoglobiny tlenem[/b] (tzw. saturacji), której wartość podaje w procentach. Prawidłowy poziom oscyluje w granicach od 95 do 98 procent (u osób po 79. r.ż. 94-98 proc.), a wartości w zakresie 90-92 proc. wskazują na niedotlenienie i wymagają podania tlenu. Częstą przyczyną obniżonej saturacji są choroby płuc, palenie papierosów oraz COVID-19.
 – Choć zakup jednorazowych maseczek ochronnych nie należy do wydatków ekonomicznych, warto mieć w domu chociaż kilka sztuk. [b]Przydadzą się w sytuacji awaryjnej, gdy wszystkie materiałowe będą brudne, a także do opieki nad osobą chorą na COVID-19, która przebywa na domowej izolacji.[/b] By zwiększyć swoje bezpieczeństwo w maseczce należy odbierać przesyłki od kuriera, zamówione przez internet zakupy oraz dania na wynos.
 – Kilka par jednorazowych rękawiczek przyda się, by zachować sterylność podczas opieki nad osobą, u której stwierdzono COVID-19. Należy, zakładać je na dłonie podając choremu jakikolwiek przedmiot, odbierając brudne naczynia, a także umieszczając jego brudną odzież w bębnie pralki. Rękawiczki tego typu są produktem jednorazowym, wobec tego za każdym razem zużytą parę należy wyrzucić do kosza na zmieszane odpady.
 – Drobne zranienia i rany mogą przydarzyć się każdemu, dlatego w domowej apteczce warto mieć zapas samoprzylepnych plastrów, kilka opakowań jałowych kompresów, a także bandaż dziany i elastyczny, które przydadzą się, by zaopatrzyć niewielkie skaleczenie.

AIP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520