HomeCiekawostki

Apel do Amazona o wycofanie ze sprzedaży towarów z symboliką komunistyczną. List otwarty do Jeffa Bezosa

Apel do Amazona o wycofanie ze sprzedaży towarów z symboliką komunistyczną. List otwarty do Jeffa Bezosa

Były przywódca Litwy Vytautas Landsbergis zaapelował do Amazona o wycofanie ze sprzedaży towarów z symboliką komunistyczną. Politycy państw bałtyckich wielokrotnie wcześniej apelowali do międzynarodowych koncernów o to, aby nie sprzedawały towarów nawiązujących do czasów Zwiazku Radzieckiego. 

Apel, w formie listu otwartego do właściciela największej na świecie platformy sprzedaży internetowej Jeffa Bezosa, Vytautas Landsbergis wystosował na dzień przed 80. rocznicą zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow. To tamta niemiecko-radziecka umowa doprowadziła do trwającej pół wieku okupacji państw bałtyckich. W liście czytamy, że firma założona przez Bezosa sprzedaje towary z symbolami “komunistycznej tyranii ZSRR”, która odpowiada za ludobójstwo i zbrodnie wojenne w takim samym stopniu, co hitlerowcy. Vytautas Landsbergis wskazuje konkretnie na poduszki czy dziecięce koszulki z sierpem i młotem. “Być może nie zdaje pan sobie z tego sprawy, więc proszę wziąć pod uwagę mój apel i podjąć działania” – zaznacza w liście były przywódca Litwy.
Szef resortu spraw zagranicznych Linas Linkeviczius oświadczył, że również litewscy dyplomaci zwracali się do Amazona z podobną prośbą. Według niego, zbrodnie nazistów są na świecie lepiej znane, a zbrodnie stalinowskie coraz częściej ukrywane. “To kwestia przywrócenia historycznej sprawiedliwości” – podkreślił Linas Linkeviczius.
W ubiegłym roku władze Litwy oraz ukraiński IPN oficjalnie wyraziły swoją dezaprobatę wobec kontrowersyjnego pomysłu firmy Adidas, która z okazji Mundialu wypuściła koszulki sportowe z sowieckimi symbolami, nawiązujące do oryginalnego ubioru reprezentacji ZSRR. Koncern wycofał je ze sprzedaży. Natomiast jesienią, po krytyce ze strony państw bałtyckich, litewscy dyplomaci otrzymali zapewnienie amerykańskiej sieci Walmart o wycofaniu wszystkich przedmiotów z radziecką symboliką.
Litwa ma najostrzejszą w Europie ustawę przeciw używaniu symboli nazistowskich i komunistycznych. Jedenaście lat temu parlament zabronił używania flag i herbów oraz symboli i mundurów nazistowskich Niemiec, ZSRR i Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Kamil Zalewski, Wilno/Siekaj

COMMENTS