HomePOLSKA

Antoni Macierewicz: To był rok odbudowy polskiej armii

Antoni Macierewicz: To był rok odbudowy polskiej armii

Szef MON podsumował rok urzędowania. To był czas odbudowy polskiej armii i czas wzmacniania obronności kraju – powiedział minister Antoni Macierewicz, zabierając głos w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef MON mówił, że głównymi zadaniami, jakimi zajmował się przez rok urzędowania, były: budowa i umacnianie sojuszy międzynarodowych, wzmocnienie rodzimego przemysłu obronnego oraz pogłębianie patriotyzmu i świadomości narodowej.
Minister Antoni Macierewicz jako sukces wymienił między innymi umowy modernizacyjne. które pozwalają zmienić wojsko w armię wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Jako przykłady podał zakup pocisków JASSM ( czyt. dżazm ) do samolotów F-16, które są zdolne do zwalczania celów oddalonych o blisko tysiąc kilometrów, a także realizację umów na armatohaubice Regina i Krab oraz na rakiety przeciwlotnicze Piorun i uruchomienie projektu moździerza samobieżnego Krab, do którego jeszcze do niedawna nie było amunicji, a które będzie teraz produkowana w polskich zakładach zbrojeniowych.
Jako sukces o wymiarze historycznym minister obrony wymienił organizację szczytu NATO w Warszawie. Antoni Macierewicz przypomniał, że dla naszego kraju ustalenia szczytu są bardzo ważne i przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo Polski. Szef MON podkreślił, że podjęto decyzję o stacjonowaniu w naszym kraju blisko 6 tysięcy żołnierzy sojuszniczych armii oraz wojsk USA. W styczniu przyszłego roku rozpocznie się proces rozmieszczania poszczególnych pododdziałów na terenie Polski.
“Istotne jest to, że te decyzje ze szczytu NATO podczas kampanii wyborczej potwierdził prezydent-elekt USA, Donald Trump.” – powiedział minister Macierewicz.
Według szefa MON ważnym elementem wzmocnienia obronności i siły polskiej armii jest rozbudowa tak zwanych cyber-wojsk. Minister podkreślił, że przywódcy państw NATO uznali, iż problem ochrony przestrzeni wirtualnej jest jednym z priorytetów na najbliższe lata. Dlatego też – jak powiedział Antoni Macierewicz – resort w tym i przyszłym roku na rozbudowę cyber-wojsk przeznaczy miliard złotych.
Jako jedno z ważniejszych osiągnięć minister wymienił ustawę o powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Przyznał, że to istotny element rozwoju polskiej armii. Szef MON poinformował, że działa już dowództwo nowej formacji, a pierwsze trzy brygady zaczną działać do końca roku na Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Będą liczyły 3,5 tysiąca żołnierzy i oficerów, a w 2019 roku Wojska Obrony terytorialnej będą miały 52 tysiące mundurowych.
Wśród swoich osiągnięć minister Antoni Macierewicz wymienił również zniesienie 12-letniej służby w korpusie szeregowych zawodowych, likwidację limitów na kursach oficerskich oraz limitów ilościowych na awanse.
Szef MON kończąc wystąpienie wyraził nadzieję, że na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w stolicy stanie kolumna chwały wojska polskiego. Mówił też, że ważnym elementem pracy resortu jest polityka historyczna. Dlatego też jest przywracana pamięć o losach żołnierzy niezłomnych, którzy również po zakończeniu wojny walczyli o pełne odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Jutro mija rok od zaprzysiężenia rządu premier Beaty Szydło przez prezydenta Andrzeja Dudę.

A.Drążkiewicz, Fot. Piotr Smoliński

COMMENTS