Angela Merkel: Odpowiedzialność za Holokaust ponoszą Niemcy

Angela Merkel: Odpowiedzialność za Holokaust ponoszą Niemcy

Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust, powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę. To kolejny zagraniczny komentarz dotyczący ustawy o IPN, którą skrytykowały władze Izraela. 16 lutego do Berlina przyjedzie po raz pierwszy w roli premiera Mateusz Morawiecki.

 

– Nie chcę ingerować w sprawy polskiego ustawodawstwa, ale jako kanclerz Niemiec pragnę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu – powiedziała Merkel w nagraniu, które w sobotę opublikowano na stronie niemieckiego rządu. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że naród niemiecki jest odpowiedzialny za obozy koncentracyjne i „każdy niemiecki rząd będzie ja na siebie brał”. – Tylko w ten sposób możemy mieć dobrą, wspólną przyszłość z Polską, ale również z Europą i ze światem – dodała niemiecka kanclerz.

 

Komentarz Angeli Merkel w sprawie budzącej kontrowersje polskiej ustawy o IPN padł w obliczu zaplanowanej na piątek wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie. Szef polskiego rządu został zaproszony do stolicy Niemiec podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu, oficjalną datę wizyty ogłoszono jednak dopiero w piątek.

 

W opublikowanym na stronie internetowym nagraniu Angela Merkel powiedziała, że cieszy się ze zbliżającego się spotkania z polskim premierem. Jak podkreśliła, „wiążę się ono z możliwościami rozpoczęcia nowego rozdziału w polsko-niemieckich stosunkach”. Szefowa rządu Niemiec przypomniała też, że 27 lat Berlin i Warszawa podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i to na tym dokumencie opierają się polsko-niemieckie relacje, które są „stabilne, nawet mimo różnic zdań”.

 

Ustawa o IPN zakłady kary dla osób lub instytucji, które publicznie obarczają Polskę odpowiedzialnością za Holokaust i nazistowskie wojny. Kary te to grzywna lub do trzech lat więzienia. Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę we wtorek, jednak w obliczu krytyki władz Izraela skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Aleksandra Gersz AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0