HomeŚwiat

Angela Merkel chce koalicji rządowej z socjaldemokracją

Angela Merkel chce koalicji rządowej z socjaldemokracją

Trwają próby utworzenia koalicji rządowej w Niemczech. Prezydium chadecji (CDU) opowiedziało się jednomyślnie za wejściem do koalicji z socjaldemokratami (SPD). Wcześniej chadecji nie udało się utworzyć nowego rządu z Zielonymi i liberałami.

 

Na ostatnim zjeździe CDU w Meklemburgii Pomorzu Przednim, kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że nie chce aby doszło do nowych, przedterminowych wyborów. W swoim wystąpieniu powiedziała, że ,,to żadne rozwiązanie, jeśli po nieuzyskaniu oczekiwanego rezultatu prosi się ludzi, żeby jeszcze raz głosowali. Myślę że to całkowicie błędne” – powiedziała kanclerz cytowana przez agencję Deutsche Welle.

 

Podobne zdanie zajmuje prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który w celu uniknięcia przedterminowych wyborów stara się przekonać SPD do ponownego wejścia do koalicji rządowej.

 

Właśnie po rozmowie z prezydentem Steineierem, szef SPD Martin Schulz stwierdził, że widzi możliwość rozpoczęcia dialogu z partią Angeli Merkel. Choć wcześniej kategorycznie wykluczał taką ewentualność. Rozpoczęcie rozmów musi jednak poprzedzić zgoda całej SPD, dodał Schulz.

 

W niedzielę za utworzeniem koalicji rządowej z SPD opowiedziało się także jednomyślnie prezydium CDU. Prezydium CDU to najwyższy organ tej partii pomiędzy zjazdami

 

Do pierwszego spotkania ma dojść w najbliższy czwartek w siedzibie prezydenta pałacu Bellevue. Zaproszeni zostali na nie: szefowa CDU Angela Merkel, szef SPD martin Schulz i szef CSU Horst Seehofer.

Michał Kurowicki AIP

COMMENTS