HomePOLSKA

Andrzej Duda wygrywa wybory. Co wiemy o starym-nowym prezydencie?

Andrzej Duda wygrywa wybory. Co wiemy o starym-nowym prezydencie?

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020 i zapewnił sobie reelekcję. Jak podała PKW, Duda zdobył 51,21 głosów wg cząstkowych danych z 99,97 proc. komisji. Rafał Trzaskowski otrzymał natomiast 48,79 proc. Frekwencja wyniosła 68,12 proc. Na pozostałe dane PKW trzeba jeszcze poczekać, ale nie wpłyną już one na wynik wyborów.

 

Wynik wyborów jest przesądzony, a głosy, które nie zostały policzone,  nie wpłyną już raczej na wynik wyborów. Cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów wyniosły: 51,21 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,79 proc. dla Rafała Trzaskowskiego. Na Dudę oddało głos 10 413 094 wyborców, a na przedstawiciela opozycji – 9 921 219 głosujących.

Zwycięstwa prezydentowi pogratulował Rafał Trzaskowski. Jak napisał na Twitterze:

“Gratuluję wygranej Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna”.

Co wiemy o starym-nowym prezydencie?

Andrzej Duda przyszedł na świat 16 maja 1972 w Krakowie. Jego ojcem jest Jan Duda, elektrotechnik, profesor nauk technicznych i samorządowiec, a matką Janina Milewska-Duda, profesor nauk chemicznych.

Prawnik, który nie był kujonem

Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zdał maturę w 1991 roku. Po latach przyznał się, że nie był specjalnie pilnym uczniem. Jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł magistra uzyskał w 1996 roku, a jego praca dyplomowa zatytułowana była “Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych”.

Wszystko zaczęło się od… Wałęsy

W wyborach w 1990 i 1995 roku wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy jako wolontariusz. W 2000 roku związał się z Unią Wolności, ale jak sam przyznał po latach, był bardzo rozczarowany tym środowiskiem. W 2005 roku na jego drodze stanął Arkadiusz Mularczyk i dzięki niemu młody polityk dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. Rok później został powołany na wiceministra sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę.

Następnie Duda został osobistym prawnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kierował także Biurem Prawa i Ustroju oraz nad Biurem Obywatelstw i Prawa Łaski. Ten etap jego kariery przerwała katastrofa smoleńska, po której odszedł ze stanowiska. Andrzej Duda w tym samym roku spróbował swoich sił w wyborach na prezydenta Krakowa. Zakończyły się one jednak jego przegraną. Został za to radnym miasta, ale po roku zrzekł się mandatu i zamienił go na miejsce w Sejmie. W 2014 roku został wybrany na europosła i rozpoczął swoją przygodę w Brukseli. 11 listopada 2014 roku został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski, czym wzbudził niemałe zdziwienie wśród ekspertów. 24 maja 2015 w drugiej turze zdobył 51,55 proc. głosów.

Życie rodzinne

Jego żoną jest Agata Kornhauser-Duda, germanistką i wieloletnią nauczycielką. Poznali się w czasach szkoły średniej na przyjęciu urodzinowym przyjaciela obecnego prezydenta. Ślub odbył się w 1994 roku, gdy oboje studiowali. – Mam wspaniałą, mądrą, bardzo dobrą żonę, którą ogromnie kocham. Jesteśmy normalnym małżeństwem. W małżeństwie są spory o różne kwestie, o wychowanie dzieci, o to, jak się zachować w danym momencie, jeśli chodzi o sprawy domowe, o to, jak wydać domowe pieniądze – mówił w 2016 roku w wywiadzie dla Super Expressu. Owocem ich miłości jest córka Kinga, która urodziła się rok później.

Andrzej Duda uwielbia czytać książki oraz jeździć na nartach. W młodości lubił wędkować, a jego ulubionym klubem piłkarskim jest Cracovia.

Majątek prezydenta

Andrzej Duda posiada oszczędności w wysokości 120 tys. złotych i ponad 30 tys. euro. Posiada także papiery wartościowe w postaci akcji Skotan S.A. (firma notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych), polisy ubezpieczeniowe oraz blisko 88 tys. złotych w drugim filarze. Prezydent posiada dwa mieszkania, 79- i 132-metrowe oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Red. Daniel Świerżewski PolskaPress AIP

COMMENTS