HomePOLSKA

Andrzej Duda u Donalda Trumpa: współpraca wojskowa, energia jądrowa, technologia 5G

Andrzej Duda u Donalda Trumpa: współpraca wojskowa, energia jądrowa, technologia 5G

Po raz piąty spotkali się w środę prezydenci Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. To ich trzecie spotkanie w Białym Domu w Waszyngtonie.

 

Z kilkunastominutowym opóźnieniem rozpoczęło się środowe spotkanie w Białym Domy prezydentów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Po zakończeniu rozmów w Owalnym Gabinecie było oświadczenie obu prezydentów, odpowiadali też na liczne pytania.

Efekty trzeciego już spotkanie polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem w Białym Domu będą analizować specjaliści jeszcze wiele dni, jeśli nie tygodni.

Padną pewnie argumenty, że fajerwerków nie było, bo nie było konkretnych umów. Tylko zapowiedzi podejmowania współpracy w nowych dziedzinach i kontynuację dobrych relacji między obu krajami.

Obaj prezydenci nie szczędzili sobie komplementów, Andrzej Duda podkreślał, że jako pierwszy zagraniczny przywódca gościł w Białym Domu po okresie blokad , wprowadzonych z powodu koronawirusa.

Konkrety są następujące:

-Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej. W tym celu prezydenci obu krajów podpisali deklaracje, które będą współpracę zwiększać.

– Cieszę się, że umowy dotyczące zwiększenia obecności wojsk USA na terenie Polski, dzisiaj znajdują kolejny swój etap. Ten, który pozwala na rozmowy o dalszym zwiększaniu liczby żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie. Dziękuję, że Polska jako pierwszy kraj po zmniejszeniu obostrzeń mogła pojawić się tu w Białym Domu – mówił Andrzej Duda.

-Jak powiedział na konferencji prasowej po rozmowach z Donaldem Trumpem polski prezydent: istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju .

-Mówiono też o rozwoju współpracy energetycznej w kontekście partnerstwa, które ma rozwijać polski sektor energii jądrowej. Polska podpisała deklarację dotyczącą technologii jądrowej, oznajmił Donald Trump. Jeśli chodzi o umowę, jest to sprawa najbliższej przyszłości.

-Wreszcie podpisano deklaracje między obu państwami w sprawie technologii 5G, która ma zrewolucjonizować przesył informacji.
-Nie zabrakło wreszcie zapewnień o współpracy w dziedzinie, która teraz najbardziej obchodzi świat o pracach, których efektem będzie skuteczna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

– Polacy mają chyba najdłuższą i najbardziej trwałą przyjaźń na świecie. Walczyliśmy razem z nazistami. Polacy zawsze stali obok – komplementował Polaków amerykański prezydent.

Dodał on, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą potwierdziliśmy tę przyjaźń. Polska jest jednym z ośmiu krajów, które przeznaczają 2 proc. PKB na zbrojenie w NATO. Rozmawiałem o tym z Jensem Stoltenbergiem, niestety gazety nie lubią o tym mówić – dodał prezydent USA.

Andrzej Duda, który podziękował Trumpowi za dobrą współpracę. – Pan prezydent mówił m.in. o naszym gazoporcie w Świnoujściu. Bardzo dziękuję za tak dobre relacje w tej kwestii – powiedział Andrzej Duda. Polski prezydent odniósł się także do współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. – To dobry krok w kierunku samodzielności energetycznej. Bardzo dziękujemy za współpracę ws. tej technologii – dodał.

Po zakończonej konferencji padły do obu prezydentów pytania. Miedzy innymi pytano o . ewentualną relokacją amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski.
– Będziemy redukować część wojsk. Niektórzy żołnierze wrócą do domu, niektórzy zostaną przeniesieni. Polska będzie jednym z tych miejsc, która przyjmie część z żołnierzy – mówił Trump, dodając, że Polska przyjmie dodatkowe 1000 żołnierzy z armii USA.

– Nie miałbym śmiałości powiedzieć prezydentowi USA, gdzie ma wysłać swoich żołnierzy. Natomiast nie przeczę, że zwróciłem się z prośbą do prezydenta Trumpa, żeby nie wycofywał sił z Europy. Czy byłbym gotów przyjąć dodatkowych żołnierzy? Oczywiście – padło z ust polskiego prezydenta.
Pytano też o cel wizyty polskiego prezydenta w Ameryce i zarzuty, że jest to próba ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce.

– My z panem prezydentem odpowiadamy za nasze prezydenckie obowiązki. Mam przeczucie, że obaj realizujemy interesy naszych państw. W tym wszystkim szukamy sytuacji win-win. Tak właśnie działamy – odpowiedział prezydent Duda.

Po chwili Donald Trump dodał: – Jestem zaszczycony, że pan prezydent nas odwiedził. Mam nadzieję, że pan prezydent będzie dalej pełnił swoje obowiązki.

Red. Kazimierz Sikorski PolskaPress AIP

COMMENTS