HomeCiekawostki

Andrzej Duda na TikToku. Prezydent założył konto na TikToku, by mówić do młodych

Andrzej Duda na TikToku. Prezydent założył konto na TikToku, by mówić do młodych

Prezydent Andrzej Duda założył konto na TikToku. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda postanowił wyjść na przeciw aktualnym trendom i dołączył do społeczności TikToka. W swoim pierwszym wpisie zwrócił się do młodych, zapowiadając turniej e-sportowy Grarantanna Cup. Czy konto prezydenta Dudy na TikToku to dobry zabieg wizerunkowy? Zdania są podzielone.

 

Tymi słowami zaczął swoją przygodę z portalem społecznościowym Andrzej Duda. Prezydent pojawił się na TikToku w poniedziałek, 30 marca. Na razie po to, by zaprosić młodych do wzięcia udziału w turnieju e-sportowym “Grarantanna Cup”, który jest organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. W dłużej perspektywie korzystać będzie zapewne z tego narzędzia, by trafić z przekazem do grupy młodych odbiorców.

 

TikTok to medium działające przede wszystkim na aplikacji mobilnej. Jest własnością chińskiego koncernu ByteDance, który w 2017 roku przejął konkurencyjną aplikację Musical.ly i połączył ją z TikTokiem. Jak podaje portal Wirtualne Media, według danych agencji GetHero:

 

 

    • 90 proc. użytkowników TikToka nie skończyło 20. roku życia

 

    • 95 proc. użytkowników TikToka to kobiety

 

    • w 2019 roku TikTok był drugim po aplikacji WhatsApp najchętniej pobieranym medium społecznościowym.

 

 

W sieci zawrzało po publikacji pierwszego filmu Andrzeja Dudy na TikToku. Lwia część dziennikarzy i innych przedstawicieli mediów mocno skrytykowała decyzję prezydenta, który ich zdaniem “bawi się w internecie”, kiedy kraj pogrążony jest w walce z pandemią koronawirusa. Mocno krytykowała ruch prezydenta opozycyjna grupa polityków. Część z nich podkreślała, że to kolejny dowód na prowadzenie intensywnej kampanii wyborczej przez urzędującego prezydenta.

 

– Ludzie chorują i umierają, gospodarka pada, Polacy tracą pracę, szkoły walczą ze zdalną edukacją, a #AndrzejDudaNaTikToku – napisała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej – na Twitterze ironizował dziennikarz Tomasz Sekielski:

 

Z drugiej strony część internautów podkreśla, że nie ma nic złego w zaangażowaniu prezydenta Andrzeja Dudy w projekt Ministerstwa Cyfryzacji. Rozgrywki e-sportowe mają zachęcić uczniów, by w czasie przerwy od nauki, pozostali w domach i znaleźli zajęcie wewnątrz swoich czterech ścian. Profile na tym portalu społecznościowym ma szereg poważanych postaci i instytucji, np. Światowa Organizacja Zdrowia. Cytowany przez Wirtualne Media szef agencji Publicon, Szymon Sikorski uważa, że założenie konta na TikToku przez Andrzeja Dudę nie jest rewolucją, ale zapewni prezydentowi “widoczność i rozpoznawalność w miejscu, gdzie nie ma żadnego innego polityka”. – Jak się ma kilkanaście lat, to się nie myśli o kryzysie gospodarczym, a klika się. Nie uważam tego za naruszenie obyczaju – ocenił Sikorski.

 

Na 10 maja zaplanowano wybory prezydenckie. Ich organizacja stoi pod znakiem zapytania, sprzeciwia się opozycja, buntują samorządy. Sam Andrzej Duda uznał w poniedziałek, że “skoro można pójść zrobić zakupy, można też pójść zagłosować”.

 

 

dd aip

COMMENTS