"> Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Waszyngtonie: Wkrótce pojawią się efekty spotkania z Donaldem Trumpem - wiadomosci.com

Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Waszyngtonie: Wkrótce pojawią się efekty spotkania z Donaldem Trumpem

Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Waszyngtonie: Wkrótce pojawią się efekty spotkania z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda zapowiada, że wkrótce pojawią się efekty spotkania z Donaldem Trumpem w Białym Domu. Wczoraj prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski przez ponad dwie godziny rozmawiali w Waszyngtonie o współpracy wojskowej i energetycznej. Andrzej Duda zachęcał Donalda Trumpa do przysłania kolejnych amerykańskich żołnierzy do Polski i powtórzył propozycję umieszczenia w Polsce stałej bazy wojsk USA.

Konkretnych decyzji amerykańskiej administracji na razie nie ma. Jednak prezydent Andrzej Duda mówił na spotkaniu z Polonią w Waszyngtonie, że decyzje w tej sprawie są bardzo prawdopodobne. “Dzisiaj po obu stronach Atlantyku panuje konsensus, że polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość. Nie będę ukrywał, że liczę, że moje dzisiejsze rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem już wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda mówił Polonii, że bezpieczeństwo kraju jest najważniejszym zadaniem obecnych władz. Podkreślał, że dzięki decyzjom szczytu NATO sprzed dwóch lat Polacy mogą czuć się bezpiecznie. W 2016 roku w Warszawie Sojusz zdecydował o wysłaniu dodatkowych wojsk do krajów tzw. wschodniej flanki. Była to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji.
W czasie spotkania w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o strategicznym partnerstwie obu krajów. Zobowiązali się w niej do zwiększania współpracy w obronności. W dokumencie znalazł się jednak jedynie ogólny zapis, że USA rozważą możliwość zwiększenia obecności w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Waszyngton/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0