HomePodlaskie

Andrzej Duda: Głosowanie 12 lipca to “ostateczny wybór”. Mamy dziejową szansę na dogonienie Europy Zachodniej

Andrzej Duda: Głosowanie 12 lipca to “ostateczny wybór”. Mamy dziejową szansę na dogonienie Europy Zachodniej

O dziejowej szansie Polski na dogonienie gospodarek Europy Zachodniej mówił w Łomży prezydent Andrzej Duda. Ubiegający się o drugą kadencję prezydent spotkał się tam z wyborami w ramach kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Andrzej Duda powiedział, że głosowanie 12 lipca to “ostateczny wybór” w sprawie przyszłości naszego kraju, zarówno obecnych, jak i następnych pokoleń. Te wybory, to nie tylko 5 lat – dodawał prezydent.

Przywołał też dzisiejsze dane Komisji Europejskiej, według których Polska ma mieć w tym roku najniższy w Unii Europejskiej wskaźnik recesji wywołanej koronawirusem. Prognozy przewidują szybkie odbicie gospodarcze w przyszłym roku.

“To oznacza, że mamy ogromną szansę powrotu na ścieżkę dynamicznego rozwoju, dużo szybciej niż inni. A to również oznacza, że jesteśmy w stanie znacznie szybciej gonić i dogonić rozwojowo Europę Zachodnią. To jest nasza dziejowa szansa, musimy ją wykorzystać, wykorzystać jak najlepiej” – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent mówił również, że unijne propozycje wieloletniego budżetu zakładają “bardzo dobrą” dla Polski perspektywę finansową na przykład w zakresie polityki spójności. Do tego – jak przypomniał Andrzej Duda – dochodzi w skali całej Unii 750 miliardów euro przeznaczonych na europejski Fundusz Odbudowy po pandemii. Zdaniem prezydenta, do dobrego spożytkowania środków, które przypadną Polsce, konieczne jest dobre współdziałanie rządu z głową państwa.

“Ja taką politykę państwu obiecuję, bo tylko ona będzie tworzyła i budowała. Jeżeli prezydent razem z rządem będą w zwarciu, to Polska nie wykorzysta tej szansy, a to jest szansa dziejowa” – argumentował.

W Łomży prezydent mówił też o roli rolników, gwarantujących bezpieczeństwo żywnościowe kraju także w dobie pandemii. Andrzej Duda zapewniał, że udało się załatwić sprawę wsparcia dla rolników za ubiegłoroczną suszę. “Chociaż kosztowało to miliardy złotych, otrzymali je wszyscy. Bo tak obiecało polskie państwo ustami władz i to zostało zrealizowane. Państwo musicie wiedzieć i być przekonani, że Polska jest poważnym państwem” – zaznaczał.
Prezydent przypomniał również, że Polska wynegocjowała w Komisji Europejskiej przekierowanie miliarda złotych z puli dla naszego kraju na wsparcie m. in. producentów mięsa i mleka.

W ramach kampanijnego objazdu po Polsce prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jutro spotka się z mieszkańcami kilku miejscowości na Lubelszczyźnie.

IAR

COMMENTS