23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Andrzej Duda chce dwudniowego referendum 10 i 11 listopada. Przedstawił wszystkie 10 pytań

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Referendum konstytucyjne będzie dwudniowe i odbędzie się 10 oraz 11 listopada 2018 r. – poinformował dzisiaj Andrzej Duda. Przedstawił także 10 pytań, które mają być postawione w referendum.

 

 

 

Nieco ponad rok temu, 3 maja 2017, mówiłem, że uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją, żeby to była dyskusja jak najbardziej społeczna, że jestem przekonany, że w wolnej Polsce, po 30 latach od przemian, Polacy są społeczeństwem dojrzałym, wykształconym, dlatego uważam, ze w najważniejszych sprawach nie można decydować bez wcześniejszego zapytania o zdanie. Jeżeli mija prawie 30 lat od czasu odzyskania suwerenności i niepodległości, jeżeli mamy w tym wspaniałym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jeżeli zdamy sobie sprawę, że konstytucja obowiązuje od ponad 20 lat, jest dla mnie oczywiste, że jest to właściwy czas, by nad konstytucją, przyszłością ustrojową dokonać refleksji – mówił prezydent Andrzej Duda przed przedstawieniem pytań do referendum.

Pytanie 1

Czy jest Pani/Pan za:

– uchwaleniem nowej Konstytucji RP?
– uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r.?
– pozostawieniem Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997r. bez zmian?

Pytanie 2

Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1.000.000 obywateli oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania?

Pytanie 3

Czy jest Pani/Pan za:

– systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybranego przez Naród Prezydenta RP?
– systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta RP przez Zgromadzenie Narodowe?
– utrzymaniem obecnego unormowania modelu władzy wykonawczej?

Pytanie 4

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:

– w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?
– w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)?
– przy połączeniu obu tych metod (system mieszany)?

Pytanie 5

Czy jest Pan/Pani za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego?

Pytanie 6

Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa  oraz nadrzędności Konstytucji RP?

Pytanie 7

Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

Pytanie 8

Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500+) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku?

Pytanie 9

Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)?

Pytanie 10

Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w konstytucji podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

Projekt zostanie złożony w Senacie dzisiaj, tj. 20 lipca 2018 r. Senatorowie projektem postanowienia zajmą się w przyszły wtorek.

 

 

 

Prof. Danuta Hübner oceniła w TOK FM, że pytania przedstawione przed Andrzeja Dudę są bardzo skomplikowane i uczestnicy referendum mogą nie być świadomi, co tak naprawdę wybierają. Podkreśliła przy tym, że warto jest pytać, ale w sposób taki, abyśmy wiedzieli co wybieramy.

 

Za przykład podała pytanie dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej oraz NATO, którego konsekwencją może być wejście Polski do strefy Euro.

 

Byłabym za formą, żebyśmy się wypowiadali w sprawie projektu konstytucji niż pytań – dodała na antenie.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na swoim Twitterze napisał, że debata społeczna na temat zmian w konstytucji jest potrzebna, głosowanie nad wnioskiem Andrzeja Dudy odbędzie się 24 lipca wieczorem lub w środę rano.

 

Decyzja będzie wynikiem analizy kierownictwa partii i senatorów. Weźmiemy pod uwagę wszystkie uwagi i opinie – czytamy w jego wpisie.

 

Z kolei Beata Mazurek podczas swojego briefingu w Sejmie wypowiedziała się o terminie przeprowadzenia referendum – Idea pytania społeczeństwo o rzeczy ważne jest na pewno ideą słuszną i nikt nie powinien takich inicjatyw krytykować. My absolutnie też tego nie krytykujemy. Prezydent ma pełne prawo pytać o rzeczy ważne. Natomiast my uważamy czy podzielamy stanowisko, na które nie tak dawno wskazała PKW, że zaproponowany termin referendum może być terminem, który uniemożliwiałby czy utrudni przeprowadzenie tego referendum, z uwagi i na wybory i przede wszystkim na święto niepodległości, które mamy 11 listopada. Dosyć obszernie umotywowała to PKW, na którą nie mamy wpływu. Swoje zastrzeżenia przekazała zarówno do prezydenta, jak i marszałków Sejmu i Senatu. My jako PiS te zastrzeżenia też musimy brać pod uwagę, natomiast jaka będzie decyzja i kiedy, będzie podlegało analizie przez senatorów, kierownictwo partii. Wtedy będzie komunikat dot. tego, jak odniesiemy się do propozycji pytań referendalnych i do terminu wskazanego przez prezydenta.

 

Na problem tego terminu wskazało PKW i te zastrzeżenia, które zostały przedstawione, my też musimy czy powinniśmy brać pod uwagę i na pewno to zrobimy – zapewniła.

 

Mówiła również o rozmowach, które mogą przyczynić się do rozstrzygnięcia wątpliwości dotyczących terminu referendum – Musimy brać pod uwagę to, o czym mówiła PKW i o czym wie zarówno prezydent, jak i marszałek Senatu i Sejmu. Myślę, że dojdzie do rozmowy marszałka Senatu z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, być może z przedstawicielami PKW i zobaczymy, na czyją korzyść ewentualnie te wątpliwości, o których mówiła PKW, zostaną rozstrzygnięte. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę z tego i mówimy, ze idea pytań jest słuszna, natomiast żeby ona była skuteczna, to trzeba rozwiać wszystkie wątpliwości, o których mówiła PKW.

 

Dodała również – Dzisiaj jest Komitet Polityczny (PiS). Na pewno się będziemy zajmować sprawami samorządowymi. Czy tym tematem (referendum) – niczego nie mogę wykluczyć, że ten temat też zostanie poruszony.

 

Aleksandra Krupa AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520