HomePOLSKA

Analiza. Nowe normy emisji CO2 niekorzystne dla Polski

Analiza. Nowe normy emisji CO2 niekorzystne dla Polski

Polscy producenci energii elektrycznej obawiają się unijnych norm, dotyczących emisji dwutlenku węgla. Analiza przygotowana na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazuje, że wymóg emisji do 550 g CO2 na kilowatogodzinę zaszkodzi polskiej gospodarce, ale także odbiorcom energii.

Maciej Burny z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowe normy oznaczałyby nieopłacalność i likwidację energetyki węglowej w Polsce. Najnowocześniejsze elektrownie zasilane węglem emitują około 700 g CO2 na kilowatogodzinę. W miejsce odstawionych elektrowni węglowych musiałyby powstać elektrownie na gaz, co zdaniem autorów opracowania zwiększyłoby popyt na błękitne paliwo o 70 procent. Poprzez zwiększony import takie rozwiązanie, mogłoby ograniczyć niezależność energetyczną Polski. Taka zmiana oznaczałaby także podniesienie rachunków za prąd. Jak wyjaśnia rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej, zwiększone nakłady inwestycyjne podniosłyby rachunki o około miliard złotych do 2040 roku.
Komisja Europejska chce zaostrzenia norm emisji dwutlenku węgla od 2019 roku, z okresem przejściowym dla niektórych instalacji wytwarzających energię do 2024 roku. Jej stanowisko popierają duże, zachodnioeuropejskie koncerny energetyczne. Polska administracja stara się wywalczyć okres przejściowy dla rodzimych producentów energii.
Raport przygotował ośrodek analityczny Compass Lexecon. Autorzy pracowania w poprzednich latach doradzali rządom Wielkiej Brytanii i Francji, które wprowadzały wówczas w swoich krajach tak zwany rynek mocy.

IAR / PKEE / Karol Tokarczyk/SiekajCOMMENTS