24.1 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Amerykańskie Thunderbolt II odleciały z bazy w Łasku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykańskie samoloty bezpośredniego wsparcia wojsk A-10 Thunderbolt II po kilku tygodniach stacjonowania odleciały z 32. BLT w Łasku.

Maszyny A-10 zwane niszczycielami czołgów przyleciały tu pod koniec czerwca, w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z polskimi siłami powietrznymi w ramach działań NATO. Żołnierze 355. Skrzydła Myśliwskiego z bazy US Air Force w Davis-Monthan w Arizonie w Europie przebywają od lutego w ramach operacji „Atlantic Resolve”. Amerykanie brali udział w ćwiczeniach z jednostkami NATO, operując początkowo z Niemiec, a później także z innych krajów w Europie Środkowej i Wschodniej. Celem operacji jest zapewnienie sojuszników z NATO o zaangażowaniu USA w kolektywną obronę w Europie.

 

Obecnie na lotnisku 32. BLT w Łasku, której dowódca jest płk dypl. pilot Ireneusz Nowak, panuje cisza i spokój. Łaskie F-16 przeniosły się, jak co roku, na lotnisko w Krzesinach. W tym czasie dokonywane są rutynowe prace konserwacyjne na podłaskim lotnisku. Nasze Jastrzębie do Łasku wrócą z końcem miesiąca. 31 sierpnia mają pojawić się także amerykańskie F-16. ZOBACZ TEŻ: Na razie jednak nie wiadomo, czy przylecą do nas maszyny z którejś z europejskich baz, np. z włoskiego Aviano lub niemieckiego Spangdahlem, czy też prosto zza oceanu – mówi kpt. Marek Kwiatek, oficer prasowy 32. BLT w Łasku. W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku od listopada 2012 r. stacjonuje też na stałe Av-Det, czyli Aviation Detachment. To pododdział amerykańskich sił powietrznych, który m.in. organizuje pobyty rotacyjnego tzw. komponentu lotniczego w Polsce. Do tej pory w ramach komponentu maszyny i piloci US Air Force przebywały pięciokrotnie.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520