HomeCiekawostki

Amerykańskie prawo jazdy w Polsce. Legalne czy nie?

Amerykańskie prawo jazdy w Polsce. Legalne czy nie?

Amerykańskie prawo jazdy w Polsce może oznaczać kłopoty i… wydatki. Aby legalnie prowadzić pojazd trzeba dopełnić formalności.

 

Aby prowadzić samochód na terenie Polski, obywatele USA powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy; amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit – IDP) nie jest wystarczające.

 

Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) przez sześć miesięcy od daty przyjazdu do Polski. Jak podaje Ambasada USA w Polsce, w Stanach Zjednoczonych międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można uzyskać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA.

Osoby przebywające aktualnie za granicą mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:

AAA/IDP Mailstop # 28

1000 AAA Dr., Heathrow, Fl 32746 USA

 

Jeśli kerujący posiadający jedynie amerykańskie prawo jazdy zostanie zatrzymany przez policjantów w Polsce, otrzyma mandat w wysokości 500 zł.

 

Jeśli ktoś przebywa dłużej w Polsce i posiada jedynie amerykańskie prawo jazdy, to może starać się o polskie. Należy wówczas zdać egzamin teoretyczny, ale nie trzeba zdawać praktycznego.

 

A co kiedy Polak z polskim prawem jazdy chce jeździć samochodem w USA? Trzeba wiedzieć, że każdy stan ma inne prawo, ale zwykle policjanci nie robią problemów i można jeździć z polskim prawem jazdy przez około trzy miesiące. Bezpieczniej jednak posiadać międzynarodowe prawo jazdy.

Red. Mariusz Michalak AIP

COMMENTS