25.7 C
Chicago
środa, 12 czerwca, 2024

Amerykańskie czołgi w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stany Zjednoczone przygotowują plany rozmieszczenia w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej ciężkiego sprzętu wojskowego. Poinformował o tym dziennik „New York Times”, powołując się na amerykańskich wojskowych z NATO.

Amerykanie planują rozmieszczenie w Europie Wschodniej 1200 pojazdów, w 250 czołgów M1-A2, bojowych wozów piechoty Bradley oraz haubic. Ich liczba ma być wystarczająca do wyposażenia jednej brygady, czyli od 3 do 5 tysięcy żołnierzy. Do każdego z krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii trafi wyposażenie jednej kompanii, czyli 150 żołnierzy. W Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzętu ma wystarczyć dla batalionów liczących po 750 żołnierzy.

Plan rozmieszczenia ciężkiej broni w krajach Europy Wschodniej jest znaczącym posunięciem Waszyngtonu i Paktu Północnoatlantyckiego. Jego celem jest wzmocnienie sojuszników USA oraz wysłanie wyraźnego sygnału do Władimira Putina, że NATO będzie bronić swoich sojuszników, także tych blisko granic Rosji. „New York Times” podkreśla, że aby plan wszedł w życie, musi go jeszcze zaakceptować sekretarz obrony Ashton Carter oraz Biały Dom.

Foto: Flickr
Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/ab/jp

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520