13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

Amerykański rząd zaakceptował sprzedaż Polsce 32 myśliwców F-35. Za jaką kwotę?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykański rząd zaakceptował sprzedaż Polsce 32 myśliwców wielozadaniowych F-35 za kwotę nieprzekraczającą 6,5 miliarda dolarów. Departament Stanu poinformował o tym formalnie Kongres, który musi zaakceptować potencjalną sprzedaż.

Rząd USA poinformował, że 10 września do kongresu została przekazana formalna nota o akceptacji sprzedaży Polsce 32 samolotów F-35 wraz wymaganym wsparciem technicznym, 33 silnikami Pratt & Whitney, systemami kontroli i dowodzenia, oprogramowaniem oraz innymi niezbędnymi elementami.
W komunikacie Departamentu Stanu podkreślono, że sprzedaż F-35 zapewni Polsce wiarygodne zdolności odparcia potencjalnej agresji oraz zagwarantuje kompatybilność z siłami USA. Podkreślono, że Polska jest kluczowym partnerem stanów Zjednoczonych w regionie.
Realizatorem kontraktu będzie firma Lockheed Martin. Jeśli Kongres nie sprzeciwi się planowanej sprzedaży obie strony przystąpią do negocjacji ceny, która może być nizsza od szacowanego kosztu 6,5 miliarda dolarów.

 

**

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że Departament Stanu USA zgodził się na możliwość sprzedaży Polsce 32 myśliwców F-35 za 6,5 miliarda dolarów.

„Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej!”- napisał szef MON na Twitterze.
Departament Stanu podał, że kontrakt będzie obejmował – oprócz myśliwców – między innymi, części zamienne i naprawcze, szkolenie personelu, sprzęt szkoleniowy, usługi inżynieryjne, logistyczne i kadrowe rządu USA oraz powiązane elementy wsparcia logistyki i programu.
Amerykańska administracja poinformowała także, że sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez „poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”. Departament Stanu przekazał, że ta sprzedaż jest zgodna z amerykańskimi inicjatywami mającymi na celu zapewnienie kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesnych systemów, które zwiększą bezpieczeństwo.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Twitter/dwi/kj

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Biały Dom/mcm/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520