Amerykański politolog o bliskości ideologicznej prezydenta Trumpa i polskiego rządu

Amerykański politolog o bliskości ideologicznej prezydenta Trumpa i polskiego rządu

Mimo deklaracji prezydenta Donalda Trumpa o chęci ułożenia dobrych stosunków z Moskwą, jego rząd utrzymuje twardą politykę wobec Rosji. Taką opinię wyraził profesor Uniwersytetu Georgetown Charles Kupchan w przededniu wizyty w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy. Amerykański politolog podkreślił bliskość ideologiczną prezydenta Trumpa oraz rządu Prawa i Sprawiedliwości. 
Profesor Charles Kupchan określa amerykańskie podejście do Rosji mianem “trochę schizofrenicznego”. Z jednej strony prezydent Trump mówi, że chce współpracy z Moskwą, a z drugiej rosną europejskie wydatki na obronność, sankcje wobec Rosji zostały utrzymane i więcej amerykańskich żołnierzy udaje się do Europy, w tym do Polski. “Retoryka i działania są do pewnego stopnia niespójne. Jednak amerykańska polityka wobec Rosji pozostaje stosunkowo twarda” – powiedział Kupchan w wywiadzie dla Polskiego Radia. Politolog zwrócił uwagę, że choć Donald Trump jest niepopularny w wielu krajach europejskich, to z kilkoma państwami ma bardzo dobre relacje. W grupie tej znajdują się Włochy, Węgry iz Polska. “Warto zwrócić uwagę, że do wizyty prezydenta Dudy dochodzi zaledwie kilka tygodni po wizycie Viktora Orbana. Prezydent Trump przerwał jego izolację” – dodał politolog.
Według Charlesa Kupchana, kluczem do dobrych relacji pomiędzy prezydentem Trumpem a polskimi władzami jest bliskość ideologiczna.

Informacyjna Agencja Radiowa/Marek Wałkuski/Waszyngton/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0