HomePOLSKA

Amerykański ekspert lotniczy – ponowne dochodzenie ws. katastrof nie jest niczym niezwykłym

Amerykański ekspert lotniczy – ponowne dochodzenie ws. katastrof nie jest niczym niezwykłym

Amerykański ekspert ds. badania wypadków lotniczych Robert Benzon powiedział Polskiemu Radiu, że ponowne badanie przyczyn tego typu katastrof nie jest “niczym niezwykłym”. Robert Benzon, wieloletni członek Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu w Stanach Zjednoczonych, jest jednym z zagranicznych ekspertów, którzy w Warszawie rozmawiają z Prokuraturą Krajową o współpracy w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.

Chodzi o wydanie ekspertyzy na temat okoliczności i przyczyn katastrofy rządowego tupolewa z 10 kwietnia 2010 roku. Robert Benzon podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że jako badacz wypadków lotniczych zajmował się przede wszystkim organizowaniem śledztwa, koordynowaniem pracy specjalistów i międzynarodowych zespołów do spraw lotnictwa cywilnego.
“Mówiąc o ramach czasowych, w Stanach Zjednoczonych mieliśmy śledztwa, które od momentu katastrofy do ich końca, zajmowały ponad 5 lat. Mieliśmy też dochodzenia, które trzeba było rozpocząć na nowo, ponieważ pojawiły się nowe dowody albo coś, co miało wpływ. Zatem ponowne dochodzenie nie jest niczym niezwykłym” – powiedział ekspert.

Robert Benzon w swojej wieloletniej karierze badał wiele katastrof i wypadków lotniczych, między innymi w Stanach Zjednoczonych, w szkockim Lockerbie czy w rosyjskim Permie. Prowadził też postępowanie w sprawie wodowania Airbusa A320 linii US Airways na rzece Hudson w Nowym Jorku w 2009 roku.
Rozmowa z amerykańskim ekspertem do wysłuchania w “Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce o 8:40.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/dw

COMMENTS