HomeUSA

Amerykańska gospodarka przyspieszyła

Amerykańska gospodarka przyspieszyła

Amerykańska gospodarka przyspieszyła. W drugim kwartale Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,6 procent. To o ponad połowę więcej niż w pierwszym. 

Polityczne zamieszanie w Waszyngtonie nie przekłada się niekorzystnie na amerykańską gospodarkę. Po spowolnieniu na początku roku, w drugim kwartale w prawie wszystkich sektorach zapanowało ożywienie. Jednym z głównych motorów napędowych były wydatki konsumpcyjne, które stanowią 70 procent gospodarki Stanów Zjednoczonych. Szybko rosły też inwestycje. Jedynym obszarem z gorszymi wynikami było budownictwo, ale eksperci uważają to zjawisko za chwilowe.
W poprzednich trzech miesiącach, dzięki słabnącemu dolarowi, malał deficyt handlowy USA. Prezydent Donald Trump zapowiada zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego kraju do 3 procent rocznie. Eksperci mają wątpliwości, czy cel ten jest realistyczny.
Na Wall Street nadal trwa hossa. Ceny akcji, których wzrost przyspieszył po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, nadal idą w górę a wskaźnik Dow Jones zbliża się do poziomu 22 tysięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/wyso/kry

COMMENTS