14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Amerykanie zaatakowali rebeliantów w Jemenie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykański okręt wojenny ostrzelał pozycje bojowników w Jemenie w Zatoce Perskiej. Wszystko po tym, jak statki Stanów Zjednoczonych pływające po Zatoce zostały wcześniej ostrzelane z lądu. To pierwszy taki atak Amerykanów od czasu rozpoczęcia najnowszego konfliktu w Jemenie półtora roku temu.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych poinformowali, że niszczyciel USS Nitze wystrzelił pociski Tomahawk na tereny opanowane przez rebeliantów z grupy Huti. Wcześniej to właśnie partyzanci mieli niecelnie ostrzelać amerykańskie okręty w Zatoce Perskiej. Sami rebelianci zaprzeczają. Amerykanie twierdzą, że w wyniku ich ostrzału została zniszczona infrastruktura wojenna.
To pierwszy taki przypadek od początku konfliktu w Jemenie. W marcu 2015 szturm po władzę rozpoczęli szyici z grupy Huti, którzy w konsekwencji obalili legalny sunnicki rząd. Naloty na ich pozycję od kwietnia rozpoczęła koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która jest krajem sunnickim i chce doprowadzić do powrotu rządu do władzy.
Wojna domowa w Jemenie to skutek rewolucji arabskiej wiosny. ONZ ocenia, że konflikt kosztował życie ponad 4 tysięcy osób.
Jemen to najbiedniejsze państwo Zatoki Perskiej. Prócz rywalizujących ze sobą ugrupowań, na tym terenie działa także Al-Kaida.

Wojciech Cegielski/BBC/RTR/Al-Jazeera

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520