-1.2 C
Chicago
poniedziałek, 1 marca, 2021

Amerykanie chcą przyspieszyć wydawanie licencji na import skroplonego gazu

Popularne

Amerykanie chcą przyspieszyć wydawanie licencji na import skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Tak wynika ze spotkań europosła Jerzego Buzka w Waszyngtonie. Szef parlamentarnej komisji ds. energii rozmawiał z członkami Kongresu i rządu o współpracy w dziedzinie energetyki, a zwłaszcza o liberalizacji handlu skroplonym gazem.
Zdaniem Buzka, w amerykańskim Kongresie jest gotowość, by w ciągu kilkunastu miesięcy zlikwidować licencje. Na razie jednak – od początku przyszłego roku – administracja amerykańska chciałaby skrócić procedury ich wydawania z kilkunastu miesięcy do kilku tygodni. „To byłaby duża zmiana i równocześnie nasze firmy mogłyby poważnie negocjować warunki importu do nas, a eksportu ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział Jerzy Buzek.
Według Jerzego Buzka, wolny handel ciekłym gazem z USA to duża szansa dla Unii Europejskiej, a zwłaszcza dla krajów naszego regionu. „to nasza geopolityczna tarcza, zwłaszcza teraz, kiedy zaczynają się rozmowy na temat budowy Nord Stream 2″ – podkreślił szef komisji energii.
Podczas wizyty w Waszyngtonie europosłowi towarzyszyli przedstawiciele firm m.in. z Polski, Litwy i Rumunii. Jak tłumaczył Jerzy Buzek, rozpoczęli oni negocjacje na temat eksportu płynnego gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane