HomeUSA

Ameryka się “sypie”? Protesty, anarchia… Znów dwóch policjantów zawieszonych za brutalność

Ameryka się “sypie”? Protesty, anarchia… Znów dwóch policjantów zawieszonych za brutalność

W Buffalo, w stanie Nowy Jork, dwóch policjantów zostało zawieszonych bez prawa do pobierania pensji za brutalne potraktowanie starszego mężczyzny.

Lokalne media opublikowały w Internecie video nagrane w czasie jednej z demonstracji po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Na filmie widać, jak dwóch policjantów powala na ziemię 75-letniego uczestnika manifestacji. Gdy mężczyzna zbliżył się do kordonu policji, jeden z funkcjonariuszy uderzył go pałką w głowę, a drugi odepchnął. Mężczyzna upadł, poważnie raniąc się w głowę. 75-latek trafił do szpitala, gdzie przebywa obecnie. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Film pokazujący zajście był licznie komentowany w mediach społecznościowych. Po opublikowaniu nagrania w kilku miastach wznowiono protesty. Zaniepokojenie sytuacją wyraził burmistrz Buffalo. Szef miejscowej policji wszczął postępowanie przeciwko policjantom, którzy użyli siły przeciwko 75-latkowi.

Do zajścia doszło w trakcie manifestacji po śmierci czarnoskórego George’a Floyda. Już 10 noc w wielu amerykańskich miastach trwają demonstracje przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Dochodzi również do zamieszek. George’a Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis w trakcie interwencji policji. Jeden z funkcjonariuszy został oskarżony o spowodowanie jego śmierci.

 

*

 

W Stanach Zjednoczonych jest dziś dużo spokojniej, niż w ostatnich dniach. Mimo wielkiej liczby demonstracji przeciwko rasizmowi zanotowano niewiele aktów przemocy. W niektórych miastach zniesiono już godziny policyjne.

W Minneapolis odbyła się ceremonia upamiętniająca George’a Floyda. „On nie zmarł z powodu zwykłej choroby. Zmarł z powodu niewydolności amerykańskiego systemu sprawiedliwości” – mówił podczas prywatnej ceremonii działacz na rzecz praw Afroamerykanów, pastor Al Sharpton. W uroczystości pod hasłem „Zdejmijcie kolana z naszych karków” wzięła udział rodzina George’a Floyda, działacze społeczni, artyści i lokalni politycy, którzy zgromadzili się przy pomalowanej na złoto trumnie w sanktuarium North Central University.

Tymczasem w kilkudziesięciu amerykańskich miastach odbywały się demonstracje przeciwko rasizmowi i brutalności policji wobec Afroamerykanów. Brało w nich udział od kilkuset do kilku tysięcy osób. Nie towarzyszyły im zamieszki i akty przemocy. W Nowym Jorku grupy protestujących maszerowały po mieście mimo godziny policyjnej. Po 21:00 policja zaczęła aresztowania. „Dość tolerancji. Ci ludzie nie powinni być na ulicach” – mówił komisarz policji Terence Monahan, informując o aresztowaniu co najmniej 60 osób.

W Waszyngtonie gdzie z powodu uspokojenia sytuacji zniesiono godzinę policyjną demonstracja skończyła się, gdy nad miasto nadeszła burza. Część protestujących powróciła po dwóch godzinach w rejon Białego Domu. Protest przebiegał spokojnie.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/w Siekaj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuter/d mk/w Siekaj

COMMENTS