HomeŚwiat

Ameryka grozi kolejnymi sankcjami za wspieranie budowy gazociągu “Nord Stream2”

Ameryka grozi kolejnymi sankcjami za wspieranie budowy gazociągu “Nord Stream2”

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell wezwał rząd federalny do gruntowego przemyślenia polityki wobec Rosji. Grenell twierdzi, że pomimo trwającej kampanii wyborczej w USA, zarówno demokraci, jak i republikanie są gotowi poprzeć kolejne sankcje wobec firm wspomagających budowę niemiecko-rosyjskiego gazociągu.

Richard Grenell ostrzegł niemiecki rząd, że USA nałożą kolejne sankcje za wspieranie budowy “Nord Stream2”. “Niemcy muszą przestać karmić bestię, płacąc jednocześnie niezbyt dużo na NATO” – powiedział amerykański ambasador dziennikowi Handelsblatt. Grenell nie podał szczegółów, ale zapewnia, że sankcje mogą zostać zatwierdzone bardzo szybko. Jak twierdzą media – Waszyngton rozważa możliwość nałożenia dodatkowych kar finansowych na firmy serwisujące sprzęt wykorzystywany do budowy gazociągu, a nawet kar wobec odbiorców rosyjskiego gazu.

Z powodu nałożonych przez USA sankcji z układania rur gazociągu na dnie Bałtyku wycofała się szwajcarska firma “Allseas”. Około dwa tygodnie temu w miejscu układania brakującego 150-kilometrowego odcinka zacumował rosyjski statek. Jednostka to specjalizuje się w układaniu rur na dnie morza. Konsorcjum “Nord Stream2” zapewnia, że do końca roku ukończy gazociąg.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/i mg/ w sk

COMMENTS