HomeKultura

“Ameryce oddał swój talent…”. Zmarł Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

“Ameryce oddał swój talent…”. Zmarł Andrzej Pityński, twórca Pomnika Katyńskiego w Jersey City

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał na Twitterze, że zmarły profesor Andrzej Pityński “Ameryce oddał swój talent, ale w sercu pozostał Polakiem”.

“Zmarł Andrzej Pityński, najbardziej znany polski rzeźbiarz w USA, twórca wielu pomników, dzieł monumentalnych i kameralnych, autor Pomnika Katyńskiego w Jersey City, Kawaler Orderu Orła Białego. Niech spoczywa w pokoju” – napisał wicepremier.

Polski rzeźbiarz Andrzej Pityński zmarł w USA w wieku 73 lat. Hołd zmarłemu oddał prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Pityński urodził się Ulanowie w obecnym województwie podkarpackim. Jego rodzice działali w antykomunistycznej partyzantce. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1974 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował i studiował rzeźbę. Najbardziej znaną jego pracą jest stojący na nabrzeżu Jersey City pomnik upamiętniający zbrodnię w Katyniu przedstawiający żołnierza z wbitym w plecy bagnetem.

 

Andrzej Pityński jest również autorem pomników księdza Jerzego Popiełuszki, papieża Jana Pawła II i Marii Skłodowskiej-Curie. Zaprojektował też Pomnik Rzezi Wołyńskiej oraz Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle, który był jego ostatnią pracą. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył rzeźbiarza Orderem Orła Białego. Polski prezydent wyraził smutek po śmierci artysty. „Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach” – napisał na Twitterze. Żal z powodu odejścia Andrzeja Pityńskiego wyraziła ambasada RP w Waszyngtonie oraz wiele organizacji polonijnych z USA, w tym Fundacja Kościuszkowska i Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

IAR/Twitter: Piotr Gliński/wcześn./w hm

COMMENTS