HomePOLSKA

Amber Gold: Przesłuchanie byłego wiceministra spraw wewnętrznych Michała Deskura

Amber Gold: Przesłuchanie byłego wiceministra spraw wewnętrznych Michała Deskura

Zakończyło się przesłuchanie byłego wiceministra spraw wewnętrznych Michała Deskura przed Sejmową Komisją Śledczą ds. Amber Gold. Były wiceszef MSWiA odpowiadał między innymi za działalność policji. W trakcie posiedzenia powiedział, że nie otrzymał żadnych informacji o tym, by funkcjonariusze działali niezgodnie z prawem.
Głównym wątkiem poruszonym na przesłuchaniu była notatka szefa ABW wysłana pod koniec maja 2012 roku do sześciu najważniejszych osób w państwie, w tym do ministra spraw wewnętrznych. W treści dokumentu znajdowało się ostrzeżenie, że Amber Gold jest piramidą finansową. Były wiceminister powiedział, że najprawdopodobniej zapoznał się z notatką, jednak nie podjął żadnych działań, bo dokument nie wskazywał na żadne nieprawidłowości w działaniu podległych mu służb.
Z tłumaczeniem byłego wiceministra nie zgadza się członek komisji i poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, który powiedział po przesłuchaniu, że jego zdaniem z notatki ABW wynikała wprost potrzeba ingerencji ministerstwa w sprawę Amber Gold.
Były wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur tłumaczył też, że był wówczas skupiony na koordynacji działań policji pod kątem zabezpieczenia Euro 2012. W ocenie członka komisji i posła PiS Jarosława Krajewskiego organizacja imprezy nie może być wytłumaczeniem dla braku działań.
Spółka Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

IAR/Dawid Grygorcewicz/dw

COMMENTS