HomePOLSKA

Ambasador USA: Pomożemy w obronie bezpieczeństwa Polski

Ambasador USA: Pomożemy w obronie bezpieczeństwa Polski

Stany Zjednoczone chcą jeszcze bardziej rozwijać współpracę z Polską w sprawach bezpieczeństwa – tak deklaruje amerykańska ambasador w Warszawie. Georgette Mosbacher mówiła o tym w czasie rozpoczętego w stolicy Warsaw Security Forum. To organizowane przez Fundację imienia Kazimierza Pułaskiego doroczne spotkanie polityków i ekspertów, poświęcone kwestiom bezpieczeństwa.

Ambasador Georgette Mosbacher mówiła, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich przywódców na świecie. Przypomniała, że Stany Zjednoczone od wielu miesięcy współpracują z Polską, aby zapewnić bezpieczeństwo w Europie Środkowej. Ambasador Mosbacher wspomniała zarówno o wojskach USA wysłanych do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jak i o siłach, które zostały wysłane na podstawie dwustronnych porozumień Waszyngtonu i Warszawy. “W czerwcu prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej i zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce o około tysiąc osób. Obecnie mamy 4,5 tysiąca żołnierzy w Polsce, a umowa podniesie tę liczbę do 5,5 tysiąca żołnierzy, którzy są tu cały czas na zasadach rotacyjnych. W ubiegłym tygodniu obaj prezydenci podpisali deklarację o miejscach, w których dodatkowi żołnierze będą stacjonować” – podkreśliła Georgette Mosbacher. Amerykańska ambasador mówiła, że jej kraj jest gotów w dalszym ciągu rozwijać współpracę z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa.

Amerykańskie decyzje mają wzmocnić zarówno bezpieczeństwo Polski jak i całego regionu. Od 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, NATO podejmuje kolejne decyzje, które mają odstraszyć ewentualną rosyjską agresję w Europie Środkowej. Oprócz wysłania dodatkowych żołnierzy, Sojusz zdecydował także o utworzeniu nowych sił szybkiego reagowania oraz o zmianach w strukturze dowodzenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/ap/wk

COMMENTS