18.8 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

„Alimenty natychmiastowe”. Rząd wprowadza nową formę alimentów. Zmiany w prawie rodzinnym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd planuje wprowadzić zmiany w Kodeksie opiekuńczym i rodzinnym. Ma zostać wprowadzona nowa procedura dochodzenia zabezpieczenia alimentacyjnego dla dzieci. Wysokość tzw. „alimentów natychmiastowych” ma być co roku ustalana przez ministra sprawiedliwości.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada m.in. wprowadzenie instytucji alimentów natychmiastowych i instytucji wygaszania alimentów – powiedział we wtorek pełnomocnik ministra sprawiedliwości Michał Woś. Wyjaśnił również, jak będzie wyglądała cała procedura: Wprowadzamy nowy typ postępowania – postępowanie opierające się na tym, że na prostym formularzu będzie składany wniosek o alimenty natychmiastowe. Ten wniosek będzie w ciągu kilku dni rozpatrywany przez sąd, właściwie przez referendarza sądowego. Dzięki temu alimenty właściwie będą natychmiast dostępne.

 

W ciągu kilku dni będą podlegały egzekucji. Alimenty mają być w jednej określonej wysokości, a co roku będzie wydawane zarządzenie ministra wskazujące konkretną kwotę. Wysokość alimentów będzie wynikała z uwzględnienia najniższego wynagrodzenia i wskaźnika dzietności. – Alimenty będą przyznawane w wysokości od 500 zł na jedno dziecko. Potem kwota rośnie w zależności od liczby dzieci – 900 zł na dwoje, około 1200 na troje itd. – wskazał Woś.

 

Woś podkreśla, że jest to zabezpieczenie tymczasowe, a pieniądze mają być wypłacane natychmiastowo. Cała procedura ma być dużym uproszczeniem dla osób, które ubiegają się o alimenty. Formularz ma być prosty i dostępny w internecie.

 

 

– Jeśli ktoś się zgadza z tą wysokością, wówczas nie ma problemu postępowania sądowego – powiedział. Kolejną ważną zmianą, która ma być wprowadzona do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to wygaszanie alimentów. Od wejścia w życie ustawy alimenty będą wygaszane po osiągnięciu przez uprawionego 25 lat. – Dotychczas było tak, że jeśli ktoś uznał, że dziecko jest na tyle samodzielne, że może na siebie zarabiać, wówczas trzeba było iść do sądu, rozpoczynać całą procedurę. My wprowadzamy z mocy prawa automatyczne wygaszenie zobowiązania do płacenia alimentów. Oczywiście przysługuje w niektórych przypadkach, jak niepełnosprawność, szczególne warunki życiowe, odwołanie od tego, więc zachowujemy też troskę o tych, którzy sami o siebie nie są w stanie zadbać” – wyjaśnił.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520