HomeŚwiat

Alert lawinowy w hiszpańskich Pirenejach

Alert lawinowy w hiszpańskich Pirenejach

W hiszpańskich Pirenejach ogłoszono alert przeciwlawinowy. Zamknięto górskie drogi łączące Hiszpanię z Francją i zakazano jazdy na nartach. Śnieg odciął dojazd do dwóch wsi, hotelu i stacji narciarskiej.
W Pirenejach Nawarry i Aragonii śnieg pada nieprzerwanie od czterech dni. W wysokich partiach gór jego warstwa przekroczyła półtora metra. Opadom towarzyszy wiatr o prędkości 100 kilometrów na godzinę. Temperatura wynosi zero stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają, że mokry śnieg w każdej chwili może zacząć się obsuwać i spowodować lawinę.
Dlatego od rana wstrzymano ruch na kilkunastu górskich drogach do Francji. W zagrożonych lawinami regionach nie działają wyciągi narciarskie. Z położonego na wysokości 1600 metrów hotelu w Panticosie, w Aragonii, ewakuowano wszystkich klientów. Istnieje obawa, że śnieg zagrozi budynkowi. Nie ma dojazdu do położonej wysoko w Pirenejach stacji narciarskiej Llanos de Hospital, nieopodal Hueski, w której odpoczywa ponad 60 narciarzy.
Synoptycy nie wykluczają, że jeszcze dzisiaj alarm lawinowy zostanie wprowadzony w Picos de Europa, na północy Hiszpanii.

Ewa Wysocka/Barcelona, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS