HomeŚwiat

Aleksiej Nawalny, polityczny przeciwnik Putina, zwolniony z aresztu

Aleksiej Nawalny, polityczny przeciwnik Putina, zwolniony z aresztu

Aleksiej Nawalny, najważniejszy rosyjski opozycjonista został zwolniony z więzienia w piątek po 30 dniach odsiadki za apele o organizowanie dużych manifestacji w Moskwie.

Navalny wyszedł z więzienia z uśmiechem, ubrany w ciemny sweter, sportowe spodnie. Miał torbę na ramionach – wynika z dwóch zdjęć opublikowanych na Twitterze przez jego rzeczniczkę, Kirę Iarmych. Aleksiej Nawalny został aresztowany 24 lipca w Moskwie podczas joggingu.

 

Kupował kwiaty na urodziny żony, kiedy funkcjonariusze go aresztowali. Demonstracje w Moskwie i innych dużych miastach Rosji wywołane zostały odrzuceniem przez komisje wyborcze kandydatów opozycji w wyborach lokalnych zaplanowanych na 8 września Navalny skazany został na 30 dni więzienia za „powtarzające się naruszenia zasad organizacji demonstracji”.

 

Podczas uwięzienia Navalny był przez krótki czas leczony w szpitalu z powodu tego, co lekarze nazywali „ciężką reakcją alergiczną”, podczas gdy przeciwnik nie wykluczał „zatrucia”. Protesty w lipcu to największy ruch protestacyjny w Rosji od powrotu Władimira Putina na Kreml w 2012 roku.

 

KS aip

COMMENTS