HomePOLSKA

Alarm Smogowy: W 80 proc. gmin palenie śmieciami uchodzi bezkarnie

Alarm Smogowy: W 80 proc. gmin palenie śmieciami uchodzi bezkarnie

Z raportu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w osiemdziesięciu procentach gmin palenie śmieciami uchodzi bezkarnie. “Analiza systemu kontroli palenisk domowych” wskazuje także na dysproporcje w wynikach przeprowadzonych kontroli w gminach miejskich i wiejskich.

“W 80 procentach gmin wiejskich obowiązek kontroli palenisk domowych spoczywa na urzędnikach, którzy nie są uprawnieni do wystawiania mandatów, natomiast w gminach na prawach powiatu kontrole przeprowadzają strażnicy miejscy”, mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. “W województwie mazowieckim w 2017 roku w gminach ze strażą przeprowadzono około 12 tysięcy kontroli, natomiast w gminach bez upoważnionych funkcjonariuszy jedynie 61”, informuje Anna Dworakowska.
“W Polsce od 20 lat mamy zakaz spalania odpadów, a wciąż 80 procent gmin nie realizuje swojego ustawowego obowiązku ścigania takiego rodzaju przestępczości”, zwraca uwagę Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
PAS wystosuje pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o jak najszybsze podjęcie prac nad reformą kontroli palenia śmieci. “Zwrócimy się do premiera Mateusza Morawieckiego o to, by rząd przygotował system, który zapewni Polakom ochronę przed przestępczością ekologiczną”, zapowiada Andrzej Guła.
Według Polskiego Alarmu Smogowego, kontrole palenia śmieci powinny być prowadzone przez odpowiednio przeszkolone służby mundurowe nie tylko w gminach miejskich, ale także wiejskich.
Palenie odpadami i najsłabszej jakości węglem przyczynia się do powstawania smogu.
Od 19 września do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej można składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców i termomodernizacji domów. Można uzyskać nawet do 90 proc. dotacji na powyższy cel. Wnioski przyjmowane są w ramach Programu “Czyste Powietrze”, który jest narzędziem rządu do walki ze smogiem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/ dw

COMMENTS