HomeCiekawostki

Aktywuj za darmo na 3 miesiące alerty Biura Informacji Kredytowej. Ostrzegają one o próbie wyłudzenia na nas pożyczki

Aktywuj za darmo na 3 miesiące alerty Biura Informacji Kredytowej. Ostrzegają one o próbie wyłudzenia na nas pożyczki

Od dziś do 30 czerwca tego roku można za darmo aktywować na trzy miesiące alerty Biura Informacji Kredytowej. Ostrzegają one o próbie wyłudzenia naszych danych. Po aktywowaniu usługi, gdy w BIK pojawi się zapytanie o naszą historię kredytową, dostaniemy powiadomienie SMS lub e-mail. Jest to standardowe działanie.

Jeśli okaże się, że klient nie składał wniosków kredytowych, nie kupował nic na raty, nie był poręczycielem, wtedy pojawienie się takiej informacji, może oznaczać, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na jego dane – wyjaśnia Biuro Informacji Kredytowej. Mając taką informację można szybko reagować.

W alercie podana jest data zdarzenia, nazwa instytucji, która pyta o dane klienta oraz numer infolinii BIK. Jeśli rzeczywiście doszło do wyłudzenia, Biuro pośredniczy w przekazaniu informacji do instytucji, w której posłużono się danymi klienta.

W związku z pandemią koronawirusa widać, że dużo więcej osób niż wcześniej robi zakupy i korzysta z usług internetowych.

“To zjawisko dotyczy zarówno osób, które do tej pory korzystały często z takich możliwości, jak i tych które wcześniej nie robiły tego, albo sporadycznie, więc ryzyko utraty kontroli nad swoimi danymi, a co za tym idzie wyłudzeń kredytów i pożyczek wzrosło” – powiedział dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK Marcin Gozdek.

Z badania przeprowadzonego w kwietniu (28.04.2020) przez firmę Maison & Partners na zlecenie BIK wynika, że nie towarzyszy temu zainteresowanie usługami prewencyjnymi w celu ochrony swoich danych w sieci.

Ponad połowa osób ankietowanych wskazała, że nie zna żadnych usług ochronnych i nigdy z nich nie korzystała.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Prostak/i jf/w zrCOMMENTS