Aktor z “Kleru” Arkadiusz Jakubik ujawnia księdza pedofila ze Strzelec Opolskich. Duchowny molestował ministranta. Opolska kuria reaguje

Aktor z “Kleru” Arkadiusz Jakubik ujawnia księdza pedofila ze Strzelec Opolskich. Duchowny molestował ministranta. Opolska kuria reaguje

Aktor Arkadiusz Jakubik pochodzący ze Strzelec Opolskich wyznał na konferencji filmu “Kler”, że jednemu z jego kolegów „ksiądz zmarnował życie na wyjazdach ministrantów”. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad 25 lat. Po słowach aktora opolska kuria nawiązała kontakt z pokrzywdzonym i jego rodziną oraz zawiadomiła o sprawie organy ścigania.

Arkadiusz Jakubik wyjawił informację o molestowaniu na konferencji prasowej podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mówił, że film „Kler”, w którym zagrał jedną z głównych ról dedykuje m.in. swojemu bliskiemu koledze z rodzinnych Strzelec Opolskich. Mieszkał na tym samym osiedlu – mówił Jakubik.

– Dopiero po 25 latach jego rodzice dowiedzieli się dlaczego chłopak sobie zmarnował życie. Po skończeniu studiów miał problemy ze swoją osobowością i psychiką. Parafia św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Tam był właśnie taki ksiądz, który mu życie zmarnował.

Sprawa dotyczy wydarzeń, gdy proboszczem parafii był nieżyjący już ksiądz Jerzy Stellmann. Duchowny, który miał dopuścić się molestowania z czasem został przeniesiony do innej, opolskiej parafii i nigdy nie odpowiedział za swój czyn. Po słowach aktora sprawą zajął się biskup opolski ks. Andrzej Czaja.

Wysłaliśmy do pana Arkadiusza Jakubika maila z prośbą o kontakt do osoby poszkodowanej – relacjonuje ks. Sylwester Pruski, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Opolskiej. – Kilka dni później odezwała się do nas rodzina tej osoby. Wysłuchaliśmy zeznań, a w ślad za tym wysłaliśmy do prokuratury zgłoszenie o podejrzeniu popełniania przestępstwa.

Kuria na razie nie podaje imienia i nazwiska duchownego. Tak jak w prawie cywilnym, tak też w prawie kanonicznym, obowiązuje zasada domniemania niewinności – tłumaczy ks. Joachim Kobienia, rzecznik Diecezji Opolskiej. – To oznacza, że sprawę należy najpierw wnikliwie zbadać. Zostanie ona zgłoszona także do kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Za molestowanie seksualne osoby poniżej 15. roku życia kodeks karny przewiduje karę od 2 do 12 lat więzienia. Te przepisy mają jednak też pełną ułomność – pozwalają na ściganie pedofila do momentu, gdy ofiara nie ukończy 30. roku życia. Po tym czasie uznają sprawę za przedawnioną. W tym przypadku księdza może dosięgnąć jeszcze prawo kanoniczne, które przewiduje za takie przypadki m.in. wydalenie ze stanu kapłaństwa.

 

Red.AIP

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0