13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Tłumy wiernych w Łagiewnikach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nieprzebrane tłumy wiernych powtarzało w sobotę w Łagiewnikach za swoimi biskupami „Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana”

 

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Zakończono w ten sposób w Polsce obchody Roku Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu. We mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Modlitwie przewodniczy kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski powiedział na początku mszy, że Jezus, jako miłosierny król niczego nie odbiera. „Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić mu wdzięczność” – powiedział kardynał Dziwisz. Zachęcał wiernych do wspólnej modlitwy za cierpiących. „Niech nas zjednoczy wspólna i solidarna modlitwa, w której ogarniemy sprawy naszej ojczyzny (…) i narodów świata, zwłaszcza tych, gdzie cierpi i umiera człowiek z powodu nienawiści” – powiedział metropolita krakowski.
Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Hierarcha zaznaczył, że wierni nie ogłaszają Jezusa królem, a jedynie uznają jego panowanie. Celem tej uroczystości jest zawierzenie zbawczej woli Chrystusa każdego człowieka, każdej rodziny, całej ojczyzny – podkreślił. Biskup Andrzej Czaja przywołał również wezwanie świętego Jana Pawła II, by „otworzyć drzwi Chrystusowi”.

W homilii zwrócił uwagę, że tożsamość jednostek i narodów wymaga wiary i pragnącego Prawdy sumienia. Przestrzegł, że brak wiary może zniweczyć łaski, których Kościół w Polsce doświadczył w mijającym roku. W kraju narastają przejawy zabobonów i „dziwnej duchowości” bez Chrystusa – stwierdził.
Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana odczytał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. „My Polacy stajemy przed Tobą (…) by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu” – brzmiało jedno z pierwszych zdań aktu. „(…) z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe panowanie nad Polską i całym naszym narodem, żyjącym w ojczyźnie i w świecie. Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: króluj nam Chryste w naszych sercach, w naszych rodzinach (…)” – odczytywał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W sanktuarium i na błoniach przed świątynią zgromadziło się ponad osiemdziesiąt tysięcy osób.

IAR/dko/sk/fot. Adam Wojnar

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520