HomePOLSKA

Akcyza na samochód. Będzie podwyżka? Wiceszef MSWiA komentuje

Akcyza na samochód. Będzie podwyżka? Wiceszef MSWiA komentuje

Rząd rozważa podwyżkę akcyzy na samochody. Nie wszyscy jednak popierają proponowane zmiany, a sceptycznie do nich podchodzi wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

“Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane” – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Wypowiedź padła na wczorajszej konferencji prasowej “Innowacyjny ekosystem dla elektromobilności. Wyniki programu akceleracyjnego Pilot Maker Elektro ScaleUp”.

 

– Wbrew niektórym głosom w rządzie, uważam, że podnoszenie akcyzy na używane auta to bardzo zły pomysł!- skomentował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

 

– Dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto. Jestem przekonany, że lepsza sytuacja finansowa Polaków będzie napędzać sprzedaż nowych aut, jednocześnie nie będzie podnoszony podatek dla tych, których na zakupy w salonie samochodowym nie stać – napisał wiceminister.

 

Obecnie obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego:

 

3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3

 

18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3

 

Nowe samochody hybrydowe od 1 stycznia 2020 roku zostały objęte o połowę niższą akcyzą. Jeśli chodzi o hybrydy o pojemności silnika do 3,5 litrów, stawka akcyzy.

 

Mariusz Michalak aip

COMMENTS