HomePOLSKA

Akcja “Zapal znicz pamięci” – Ty również możesz oddać hołd poległym Polakom

Akcja “Zapal znicz pamięci” – Ty również możesz oddać hołd poległym Polakom

Już po raz 8. będzie można oddać hołd Polakom – mieszkańcom ziem wcielonych do III Rzeszy, zamordowanym w pierwszych tygodniach okupacji. W niedzielę, w samo południe odbędzie się akcja społeczna “Zapal znicz pamięci”.

W ten sposób organizatorzy akcji (m.in. IPN w Katowicach) chcą przywrócić pamięć o bohaterach ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Chcą też przypomnieć o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. – Co roku światła są zapalane w ponad 300 miejscach.

W niedzielę 23 października w południe upamiętnijmy ofiary akcji Tannenberg. Zapalmy znicze w miejscach, gdzie ginęli Polacy – zachęcają pracownicy IPN. W ramach tegorocznej akcji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przypomni o tym, co wydarzyło się lasach panewnickich koło Katowic w 1939 r. – Niemcy przeprowadzali na tym terenie masowe egzekucje i chowali skrycie mieszkańców Katowic i Śląska w dobrze zamaskowanych dołach śmierci. Pochowano tu również przedstawicieli polskich elit — harcerzy, powstańców śląskich, członków obrony cywilnej, działaczy niepodległościowych rozstrzelanych we wrześniu 1939 r. w różnych miejscach Katowic. Po wojnie odnaleziono tylko trzy masowe groby (46 zwłok) i dokonano ekshumacji. Mogił musiało być znacznie więcej, jednak zaniechano wówczas dalszych poszukiwań – przypominają. Warto też uwiecznić na fotografiach zapalone światła. Zdjęcia, wraz z krótkim opisem można przesyłać pod adresy: znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl, a zostaną one umieszczone na stronie internetowej Radio Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. Listę miejsc straceń i pomników, pod którymi warto zapalić w niedzielę symboliczne światło znajdziemy na stronach internetowych IPN. Obiekty te są w woj: pomorskim, łódzkim, śląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Akcja „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia oraz Biur Edukacji Narodowej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka, była dziennikarka Radia Merkury.

Patronem Honorowym jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w tym roku dołączył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Poza odpalaniem zniczy, uczestnicy mogą wybrać się też na spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, prelekcje i koncerty. Rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych.

KD, Fot. aip

COMMENTS