Akcja “Niepodległa do hymnu” już w ponad 600 miejscach w Polsce i za granicą

Akcja “Niepodległa do hymnu” już w ponad 600 miejscach w Polsce i za granicą

Już ponad 600 miejsc w Polsce i za granicą zgłoszono do akcji „Niepodległa do hymnu”. 11 listopada w południe Polacy wspólnie zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Akcja stanowi centralny punkt obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin zachęca wszystkich Polaków, by o 12-ej w różnych miejscach wyjść z domów i wspólnie odśpiewać hymn. Do akcji włącza się Polskie Radio, które wyemituje w swoich programach hymn z państwowych uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Słuchacze będą mogli wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego z osobami zgromadzonymi przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Hymn zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą. Zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska i policji. Do wspólnego świętowania zapraszają też zespoły polskich teatrów, oper i filharmonii, oraz szkół muzycznych. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany, między innymi, na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce. Śpiewać go będą także Polacy za granicą, między innymi, w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Libanie, Kazachstanie, Australii, Kirgistanie, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Estonii, na Cyprze i Litwie. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Organizatorzy zachęcają instytucje państwowe i samorządowe, organizacje społeczne, szkoły, chóry i wszystkich, którzy tylko mają ochotę, by włączyli się do akcji. Każdy może zgłosić swoją inicjatywę. Informacja zostanie umieszczona na mapie dostępnej na stronie niepodlegla.gov.pl. Tam można sprawdzić, gdzie można dołączyć do wspólnego śpiewania. Można też wykorzystać wersję Mazurka Dąbrowskiego nagraną przez Chór i Orkiestrę Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chór Żeński Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrę Radiową. Do wspólnego śpiewania hymnu zachęca też specjalny spot. Opublikowały go na swoich oficjalnych kontach twitterowych Kancelaria Prezydenta oraz Kancelaria Premiera.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0