2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

AKCJA NARODOWE CZYTANIE w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czy niewidoma dziewczynka odzyska wzrok a pan Tomasz polubi katarynki? Te i dziesiątki podobnych pytań usłyszeliśmy 7 września 2019 roku w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie. W sobotnie przedpołudnie, w czasie pierwszego dnia zajęć, w szkole rozpoczęto „Narodowe Czytanie”. Pomysłodawczynią przystąpienia do prestiżowej akcji czytania polskiej literatury była nowa dyrektor placówki mgr Małgorzata Czajkowski. Tego dnia prawie 150 uczniów i uczennic miało przyjemność wysłuchać czytanej przez nauczycieli i rodziców nowelki Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Należy podkreślić, że akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest w Polsce od 2012 roku. Pomysł z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem także za granicą. W tym roku, na ósme już „czytanie” zaproponowano osiem krótkich lektur, nowelek, a „Katarynka” była jedną z nich.

I tak, w atmosferę XIX-wiecznej Warszawy wprowadziła uczniów klas licealnych mama Urszuli Solarz, Katarzyna. Młodzież z uwagą wsłuchiwała się w wartki tekst czytanej noweli, a na twarzach licealistek nie raz malowało się wzruszenie. Pragmatyczni uczniowie zastanawiali się nad niecodzienną sytuacją, gdy pomocną dłoń choremu dziecku wyciąga majętny sąsiad, o którego istnieniu ani matka, a tym bardziej sama niewidoma dziewczynka nic nie wiedziała. W trakcie czytania objaśniono znaczenie wielu słówek np. binokle, druciarze czy mecenas sztuki. No i oczywiście znalazł się czas, by uczniowie poznali dźwięk katarynki. Natomiast w młodszych klasach, dzieci po wysłuchaniu czytanej przez wychowawców nowelki skupiły się nad wymyśleniem alternatywnego zakończenia utworu. Uczniowie byli kreatywni w swoich przemyśleniach, odważni w przypuszczeniach i pełni optymizmu, a mimo to, żaden z młodych uczestników „Narodowego Czytania” „Katarynki” nie chciałby przenieść się w czasie i zamieszkać przy niezwykle reprezentacyjnej w owych dniach ulicy Miodowej w Warszawie, nawet jeśli byłoby to mieszkanie z oknami od ulicy, a nie od podwórka.

Pierwsze „Narodowe Czytanie” w szkole na zachodnim Brooklynie było sukcesem! Pani dyrektor Małgorzata Czajkowski po dokonaniu rejestracji szkoły na internetowej stronie Prezydenta RP, zapewniła egzemplarze lektury do czytania, stosowne plakaty z logiem przedsięwzięcia, a szkolna społeczność z entuzjazmem przyjęła zaproszenie do czytania.

Przypomnijmy: Kiedy w 2011 roku powstawała szkoła, ówczesna dyrektor mgr Teresa Ramotowska podjęła decyzję o powstaniu szkolnej biblioteki. Dzięki doskonałym zbiorom, dzieci szkolą umiejętność czytania, a także, pod okiem wychowawców „praktycznie” wykorzystują poznane utwory literackie. Na przykład w krótkich skeczach teatralnych, wcielając się w postacie z utworów Brzechwy, bawią w czasie przerw śniadaniowych kolegów i koleżanki. Ze zbiorów szkolnej biblioteki selekcjonowane są także utwory dla uczestników corocznych konkursów recytatorskich takich jak np. Konkurs Baśni, Bajek i Legend Polskich organizowany przez nowojorską Fundację Kościuszkowską. To dzięki systematycznemu czytaniu polskich lektur uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich takich jak choćby Międzynarodowy Konkurs im. Wandy Chotomskiej. Dlatego pamiątkowe egzemplarze “Katarynki” z „Narodowego Czytania 2019” znajdą nomen omen poczytne miejsce na półkach biblioteki PSD przy parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520