2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Akcja GOPR na Babiej Górze: dwaj turyści zgubili się w szczytowych partiach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dwaj turyści z powodu trudnych warunków atmosferycznych zgubili się w szczytowych partiach Babiej Góry. Szybka wyprawa ratunkowa prowadzona przez ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR pozwoliła turystom sprawnie dotrzeć do bezpiecznego miejsca.

Jak poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR w miniony piątek konieczne było prowadzenie wyprawy ratunkowej w rejonie Babiej Góry. Piątkowym popołudniem, ok. 15.30, ratownicy dostali zgłoszenie od turystów, którzy w trudnych warunkach atmosferycznych zgubili się w partiach szczytowych Babiej Góry, pomiędzy Kępą a Gówniakiem. – Dokładne koordynaty turystów uzyskane dzięki aplikacji Ratunek zostały przekazane z centrali dyżurnemu z Markowych Szczawin, który wraz z niezbędnym sprzętem wyjechał skuterem pod Przełęcz Brona i dalej udał się na skiturach w kierunku szczytu – informują beskidzcy ratownicy.

 

Jednocześnie Sekcja Babiogórska została powiadomiona alarmowym SMS o prowadzonej wyprawie. W kierunku ratowanych turystów wyruszyło z Przełęczy Krowiarki dwóch ratowników, a na Markowe Szczawiny dotarli kolejni goprowcy na wypadek konieczności wsparcia kolegów w partiach szczytowych. Ok. 16.50 ratownik dyżurny dotarł do turystów, którzy w stanie lekkiego wychłodzenia, byli zdolni do samodzielnego zejścia w kierunku Krowiarek. Pół godziny później podczas sprowadzania, nad Sokolicą spotkali się z zespołem wsparcia idącym w ich kierunku z przełęczy. – Ratowani w ogólnym stanie dobrym zostali poinstruowani o konieczności ogrzania i odpoczynku, posileniu się i napojeniu przed podjęciem jazdy samochodem – informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

 

Działania ratunkowe zostały zakończone o godz. 19:15. Warunki turystyczne w Beskidach – stan na wtorek 25 lutego – są trudne i bardzo trudne. Na Markowych Szczawinach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego (zagrożenie umiarkowane), szlak żółty – Perć Akademicka jest zamknięty. Trudne warunki są na Hali Miziowej, gdzie widoczność jest ograniczona do 50 metrów, całkowita pokrywa śnieżna wynosi 102 cm. Dobra widoczność panuje na Klimczoku, ale warunku turystyczne trudne, śnieg jest zmrożony, pokrywa śnieżna 45 cm.

 

KLM AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520