HomePILNE

Akcja Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie: Policja o przyczynach wypadków drogowych

Akcja Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie: Policja o przyczynach wypadków drogowych

Nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu i nadmierna prędkość to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w czasie powrotów ze świątecznych wyjazdów. Tylko wczoraj na polskich drogach doszło do 66 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 83 zostały ranne. Bilans od początku policyjnej akcji Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie to 29 ofiar śmiertelnych i 316 rannych.

Komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że na liczbę wypadków wpłynęły też warunki pogodowe. “Wczoraj zaczął prószyć śnieg, ale jest dość ciepło. Kierowcom wydaje się, że asfalt jest czarny i jest bezpiecznie. W wielu miejscach pojawiają się przymrozki, wilgoć i jest dość ślisko” – dodał.

Policjanci podkreślają, że bezpieczeństwo zależy jednak przede wszystkim od uczestników ruchu drogowego. Zachęcają kierowców, by przed podróżą udali się do najbliższego komisariatu i sprawdzili poziom alkoholu we krwi. Takie badanie jest bezpłatne i anonimowe, wystarczy poprosić o jego wykonanie dyżurnego oficera policji.

Policyjna akcja Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie trwa do jutra. Około pięciu tysięcy funkcjonariuszy drogówki dba o bezpieczeństwo kierowców i ich pasażerów, między innymi kontrolując prędkość aut i trzeźwość kierowców. Na głównych trasach kierowców sprawdzają też policjanci w nieoznakowanych radiowozach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/hm/sk

COMMENTS