HomeŚwiat

Afera Volkswagena. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Afera Volkswagena. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem. Tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

 

“Producent pojazdów, które zostały niezgodnie z prawem wyposażone w oprogramowanie manipulujące danymi, a następnie były sprzedawane w innych państwach członkowskich, może zostać pozwany przed sądami tychże państw” – wskazał TSUE.

 

Sędziowie podkreślili, że szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.

 

Wyrok ten otwiera drogę do dochodzenia swoich praw przed krajowym sądem wszystkim nabywcom aut koncernu Volkswagena z silnikiem EA 189 zamieszkującym kraje Unii Europejskiej

 

Przypomnijmy. Afera dieselgate wybuchła jesienią 2015 roku. Grupa Volkswagen przyznała się, że silniki diesla w samochodach produkowanych w latach 2008-2015, nie spełniają norm emisji spalin Euro 5 i zawierają system oszukiwania testów spalin.

 

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że auta te emitują do 80 razy więcej śmiertelnie niebezpiecznych dla ludzi tlenków azotu, niż przewidują to normy. Oprogramowanie znajduje się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w ok 140 tys. samochodów na polskim rynku.

 

Mariusz Michalak AIP

COMMENTS