HomeUncategorized

Afera korupcyjna w FIFA. Zapadł pierwszy wyrok

Afera korupcyjna w FIFA. Zapadł pierwszy wyrok

Przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości zapadł pierwszy wyrok skazujący, w związku z aferą korupcyjną w FIFA. Na 8 miesięcy więzienia skazano Hectora Trujillo, byłego sekretarza generalnego gwatemalskiego związku piłkarskiego.

 

Pełnił on swoją funkcję w latach 2009-2015. Orzekał także w krajowym trybunale konstytucyjnym. Cztery miesiące temu mężczyzna przed sądem w Brooklynie przyznał się do dwóch zarzutów dotyczących oszustwa. Zacznie odsiadywać wyrok 20 listopada na Florydzie.

Afera FIFA wybuchła w 2015 roku. Wtedy przed organizowanym w Zurychu kongresem organizacji aresztowano siedmiu działaczy, którym postawiono zarzuty korupcyjne. Zarzucano im przyjęcie łapówek o łącznej sumie do 100 milionów dolarów. Zdaniem śledczych, doszło też do wielu nieprawidłowości przy przydzielaniu przywileju organizacji mistrzostw świata w latach 2006-2022. Po wybuchu skandalu stanowiska stracili szef FIFA Joseph Blatter i szef UEFA Michel Platini. W grudniu 2015 roku zostali zawieszeni w prawach przez FIFA na 8 lat.

IAR/AFP/wcz./vey/to/

fot. pixabay.com

COMMENTS