HomePOLSKA

Adwokat z Torunia broni podejrzanego o morderstwo Kristiny. Katarzyna Bórawska nie boi się trudnych spraw

Adwokat z Torunia broni podejrzanego o morderstwo Kristiny. Katarzyna Bórawska nie boi się trudnych spraw

Adwokat Katarzyna Bórawska z Torunia broni podejrzanego o morderstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Obrońcą ustanowiła ją rodzina Jakuba J. Prawniczka nie boi się najtrudniejszych spraw.

– Jakub A. wyraża żal i skruchę – przekazywała wczoraj (27.06) adwokat Katarzyna Bórawska ogólnopolskim mediom. Toruńska prawniczka została obrońcą podejrzanego o mord mężczyzny. Do tej roli powołała ją rodzina Jakuba A.

 

– Spotkałam się osobiście z podejrzanym, który nie zmienił stanowiska odnośnie przyznania się do zarzucanych mu czynów – poinformowała reporterów stacji TVN24 mecenas Katarzyna Bórawska i dodała: – W imieniu Jakuba A. chciałabym przeprosić rodziców pokrzywdzonej Kristiny, jej rodzeństwo i całą rodzinę. Proszę o poszanowanie prywatności rodziny pokrzywdzonej, ale też o poszanowanie prywatności rodziców podejrzanego. Dla nich to także osobista tragedia i szok. Toruńska prawniczka przekazała też dziennikarzom, że Jakub A. prosi o niedokonywanie ocen moralnych jego czynów z uwagi na to, że od ponad roku uczęszczał na terapię psychologiczną. Dodatkowo leczył się na własną rękę środkami psychotropowymi. Adwokat podjęła też już kroki prawne dotyczące prawidłowości zatrzymania swojego klienta przez policję.

 

Przypomnijmy, że do zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin doszło 13 czerwca. Dziewczynka wracała ze szkoły. Do przejścia miała kilometr. Po raz ostatni była widziana żywa 200 metrów od domu. Rodzina dziewczynki, mieszkańcy Mrowin, policja i strażacy rozpoczęli poszukiwania. Jej ciało znaleziono po kilku godzinach poszukiwań, ok. 6 km od miejsca zamieszkania. Początkowo śledczy informowali, że do zbrodni doszło na tle seksualnym. Później okazało się, że to sprawca zbrodni chciał tylko skierować podejrzenia na działanie pedofila. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy na razie nie informuje, jakie były motywy zabójstwa. Wiadomo jednak, że mężczyzna znał zamordowaną dziewczynkę.

 

Matka Kristiny jest ciotką Jakuba A. Wiele wskazuje tez na to, że podejrzany planował zbrodnię. Wcześniej usiłował znaleźć jej wykonawcę. Zgłosiła się do niego osoba, którą namawiał do dokonania zabójstwa za 10 tysięcy zł. Jak ujawnili śledczy, to właśnie osoba namawiana do współudziału wydała Jakuba A. 22-letni Jakub A. ma postawione dwa zarzuty: zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem połączony ze znieważeniem zwłok oraz podżegania innej osoby do współudziału w zbrodni. Decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu dożywocie.

 

Adwokat Katarzyna Bórawska z Torunia nie obawia się najtrudniejszych spraw. Opinia publiczna usłyszała o niej przy okazji głośnego procesu Bartosza D. z Chełmży, skazanego już (nieprawomocnie) za skatowanie pieska Fijo. Sprawa była medialna, bo tysiące internautów – poruszone dramatem – wpłaciły pieniądze na leczenie i rehabilitację szczeniaka. Ten, niestety, do końca życia będzie kaleką. Jego oprawca skazany został w marcu br. przez Sąd Rejonowy w Toruniu na 1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt i konieczność zwrócenia Fundacji dla Szczeniąt Judyta kosztów leczenia psa Fijo. Broniąca go adwokat Katarzyna Bórawska od razu zapowiedziała apelację.

 

W trakcie procesu Bartosza D. toruńska prawniczka podnosiła szereg okoliczności przemawiających na korzyść klienta: od braku naocznych świadków pobicia psa po krzywdę, jakiej rzekomo miał doznać jej klient oraz jego rodzina od hejtującego go w sieci społeczeństwa. Podważała też zasadność naprawiania szkody finansowej przez Bartosza D. wobec Fundacji dla Szczeniąt Judyta z uwagi na to, że aby ją odnieść, fundacja najpierw musiałaby posiadać pieniądze. Te dopiero wpłacili darczyńcy.

 

Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

 

Po ukończeniu studiów w związku z zainteresowaniami dotyczącymi polityki zagranicznej odbyła staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). Aplikację adwokacką ukończyła w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Toruniu, którą zakończyła pozytywnym złożeniem egzaminu adwokackiego, z najlepszym wynikiem na roku i wpisem na listę adwokatów, prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Toruniu.

 

aip

COMMENTS