HomeŚwiat

Adwent – w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Adwent – w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Chrześcijanie rozpoczynają Adwent. Zarówno w Kościele rzymskokatolickim, jak ewangelicko-augsburskim to czas duchowego przygotowania i oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent rozpoczyna Nowy Rok Kościelny.
Papież Franciszek, pielgrzymujący w tych dniach po Afryce, zainauguruje obchody Roku Miłosierdzia. Formalnie Rok ten rozpocznie się ósmego grudnia. W Polsce Adwent zaczyna także obchody 1050 rocznicy Chrztu. Episkopat zaprosił chrześcijan z innych Kościołów do wspólnego przeżywania tego Jubileuszu.
Adwent to w sumie dość krótki, bo trwający nieco ponad trzy tygodnie i wyznaczony czterema niedzielami – czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Słowo „Adwent” znaczy przyjście. W tym wypadku Przyjście Jezusa Chrystusa.
Początki obchodzenia Adwentu sięgają czwartego wieku. Wtedy też zaczęto świętować Boże Narodzenie. Najpierw Adwent, podobnie jak Wielki Post miał charakter pokutny. Teraz mówi się, że to czas radosnego oczekiwania.
Adwent ma przypominać chrześcijanom, że Jezus urodził się kiedyś w Betlejem. Po raz drugi przyjdzie na końcu czasów. Kościół uczy jednak, że jest i trzecie przyjście Chrystusa. Przychodzi On do każdego z nas i dziś – przez Słowo Boże, różne wydarzenia i przez drugiego człowieka.
W Adwencie Kościół szczególną cześć oddaje Matce Bożej. O świecie w parafiach rzymskokatolickich odprawiana jest specjalna Msza św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, nazywana Roratami. To określenie pochodzi od pierwszych słów pieśni: Rorate coeli, desuper… (Niebiosa spuśćcie rosę…). Rosa z nieba ma obrazować łaskę Boga, którą przyniósł Chrystus. Tak jak na ziemi nie ma życia bez wody, tak nie ma mowy o życiu duchowym bez łaski Boga. Podczas Mszy roratniej zapalana jest dodatkowa świeca, która symbolizuje Matkę Bożą. Ta świeca nazywa się roratnią. Na tę poranną liturgię przychodzi się do kościoła ze świecami lub lampionami. Są one tam zapalane, a ogień zanosi się do domów.
W kościołach umieszcza się też wieńce adwentowe wykonywane z gałązek świerku lub sosny. Są w nim cztery świece, które przypominają o czterech niedzielach Adwentu. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy. W pierwszym tygodniu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym cztery. Wieniec symbolizuje jedność rodziny, która przez modlitwę przygotowuje się na Narodzenie Jezusa.

IAR/ Grzegorz Maciak/ab

COMMENTS