ADASTRA – Konferencja instruktorska

ADASTRA  – Konferencja instruktorska

Światowa Konferencja Instruktorek Adastra XXIV, pod hasłem „Nasze Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”, odbyła się w Amerykańskiej Częstochowie, Doylestown, Pennsylvania. Konferencja, która odbywa się przeważnie co dwa lata, zwołana została przez Naczelniczkę Harcerek. hm. Aleksandrę Mańkowska z Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju w Londynie. Na konferencję od piątku 20-go kwietnia do niedzieli 22-go kwietnia zaproszeni także byli instruktorzy z całego świata. Komendatka Chorągwi Harcerek, hm. Beata Pawlikowska z Chicago i Komendant Chorągwi Harcerzy, hm. Marcin Czabański z Detroit, zostali wyznaczeni gospodarzami konferencji. Z kolei, na grono instruktorskie naszych Hufców spadł duży logistyczny obowiązek zorganizowania noclegów, wyżywienia, wycieczek oraz opracowanie harmonogramu programu Adastry dla 175 osób z Kanady, Anglii, Francji, Polski, Australii i 10-ciu Hufców męskich i żeńskich w Stanach Zjednoczonych. Gościnni Ojcowie Paulini, z Prowincjałem Tadeuszem Lizynczykiem na czele, zapewnili doskonałe warunki dla przybyłych, a ci byli oczarowani imponującą bazyliką i pamiątkami historycznymi Amerykańskiej Częstochowy. Kierowniczka całości, hm. Krystyna Kajkowska-Merrick z Chicago, polegała na pomocy Hufcowej Podhala, Hm. Joli Nowackiej i sekretarki konferencji,phm. Marty Biesagi, z zaangażowanymi tutejszymi instruktorkami i instruktorami w dopilnowaniu każdego szczegółu Zjazdu, jak zajęcia i kominki, oraz towarzyskie kawiarenki. Nie brakło też niezwykle trudnej do skoordynowania sprawy transportu z lotnisk, oraz stacji kolejowych i autobusowych.
Nazwa “Adastra” pochodzi od łacińskich słów “ad” i “astra”, czyli “Do gwiazd”. W harcerstwie wciąż pniemy się w zwyż, gdzie błyszczy świetlany harcerski krzyż, według tradycyjnej pieśni “Idziemy w Jasną”. W poszukiwaniu harcerskich ideałów wędrujemy aż do gwiazd, szukając nowych dróg wychowania młodzieży w duchu przewodniej myśli: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Goście zagraniczni zaliczyli dwie wycieczki przed Adastrą, jedna po Filadelfii, a druga po historycznym rejonie Amiszów, pod kierownictwem hm. Ilony Zakrzewskiej. W niedzielę cała Konferencja wzięła udział w uroczystej mszy św. z uczestnictwem ponad 150 zuchów i drużynowych-opiekunów z 12 gromad naszych hufców, które właśnie zjechały się z czterech stanów na swój doroczny Dzień Zucha. Hm. Ojciec Bartłomiej Marciniak, kapelan, przewodniczył mszy św. z zuchową oprawą muzyczną. Na jego ręce komendanci złożyli pamiątkowe votum Matce Boskiej Częstochowskiej w podzięce za opiekę od ponad 60-ciu lat.
Na program Adastry poszczególne Chorągwie opracowały wykłady, warsztaty i dyskusje na tematy pracy harcerskiej. Wszystkie materiały oraz wyniki ciekawych prelekcji i rozmów w tym światowym gronie zostaną złożone w Głównej Kwaterze na pożytek jednostek harcerskich rozsianych po trzech kontynentach. Wiele ważnych osobistości przybyło w nasze strony, jak Komendanci Chorągwi poszczególnych krajów i delegaci z Głównych Kwater w Londynie i w Warszawie, ale szczególnie zaszczyceni byliśmy obecnością hm. Roberta Rospedzihowskiego, Przewodniczącego Związku Harcerstwa Polskiego. Druh Robert, spadkobierca tej najważniejszej funkcji ZHP po św.p. druhu Ryszardzie Kaczorowskim, byłym Przewodniczącym jak i Prezydentem Polski na uchodźstwie, oraz innych zasłużonych harcmistrzów i harcmistrzyń, którzy przewodniczyli harcerstwu poza granicami Kraju od zakończenia II-giej Wojny Światowej, był bardzo przystępny i bezpośredni. Zawitał nawet na Kominek Zuchowy w niedzielę, tak, że nasi najmłodsi członkowie ZHP mogli zapoznać się z “głową” organizacji.
Adastry odbywają się na terenach różnych chorągwi po świecie. Nie wiemy jeszcze czy zjedziemy się ponownie w Europie czy w Kanadzie. Mamy też zaproszenie do Australii. Jak w piosence “Choć Biedy Dwie”, wszędzie będziemy jak w domu, “bo do nas młodych /i starszych/ włóczęgów cały należy szeroki świat, a każdy spotkany harcerz, byle morowy, zawsze nam brat.” Konferencja wywarła na nas wszystkich głębokie wrażenie. Dla młodszych instruktorek i instruktorów była to żywa lekcja harcerskich stopni i funkcji, oraz możliwość nawiązania przyjaźni, dla ogółu zebranych, wspaniała okazja do odnowienia starych znajomości zawartych na poprzednich Adastrach i Zlotach i zapoznaniu się z nowym pokoleniem. Nie można niczym zastąpić osobistego kontaktu pomiędzy tyloma ośrodkami, gdzie na co dzień wrze harcowanie i praca nad utrzymaniem szczególnie ważnych w tych czasach, naszych ideałów i wartości.
Maria Bielska, hm.COMMENTS

WORDPRESS: 0