ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Jeden z nich to dyrektor w polskim oddziale koncernu Huawei

ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Chin. Jeden z nich to dyrektor w polskim oddziale koncernu Huawei

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani – obywatele Polski i Chin – usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu – powiedział w TVP Info rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

„Mamy do czynienia z trudnym śledztwem. To jest sytuacja poważna, która dotyka sfery bezpieczeństwa państwa” – podkreślił rzecznik. „Obywateli Chin i obywatel Polski zostali zatrzymani w związku z informacjami i dowodami zgromadzonymi przez ABW. Te materiały pozwoliły na postawienie im zarzutów z artykułu 130 ustęp 1 kodeksu karnego. Wczoraj sąd zdecydował o aresztowaniu obu panów na 3 miesiące” – poinformował Stanisław Żaryn.

Jeden z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW, drugi to dyrektor w polskim oddziale koncernu Huawei.

Art. 130 Kodeksu karnego mówi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

IAR / ABW / TVP Info / pp/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0