HomeMazowieckie

ABW: Dwie osoby zatrzymane w związku z wyłudzaniem VAT-u

ABW: Dwie osoby zatrzymane w związku z wyłudzaniem VAT-u

ABW zatrzymało w Styrzyńcu i w Warszawie dwie osoby podejrzane o wyłudzanie podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu karuzeli podatkowej. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności rozbitej grupy przestępczej szacuje się na co najmniej 70 milionów złotych.

Zatrzymany Jerzy B. oraz Tomasz W. byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku od towarów i usług w obrocie elektroniką, zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Jak informuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, Tomasz W. był przedstawicielem firmy, która pełniła rolę bufora i sprzedawała sprzęty elektroniczne firmie będącej ogniwem końcowym, tak zwanym brokerem, której przedstawicielem był Jerzy B.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działań związanych z tak zwanym obrotem karuzelowym i wyłudzaniem VAT ze Skarbu Państwa.
Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego: wobec Jerzego B. w kwocie 200 tysięcy złotych, a wobec Tomasza W. 150.tysięcy.
Obecnie zarzuty w tej sprawie mają postawione 34 osoby.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/MR/dabr

COMMENTS