Abp Stanisław Gądecki wybrany przewodniczącym KEP na drugą kadencję

Abp Stanisław Gądecki wybrany przewodniczącym KEP na drugą kadencję

Arcybiskup Stanisław Gądecki został wybrany Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję. Wyboru dokonano w pierwszym głosowaniu, w trzecim dniu obrad 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz funkcji przewodniczącego KEP, którą sprawuje od 12 marca 2014 roku arcybiskup Gądecki jest też metropolitą poznańskim, członkiem Kongregacji Nauki Wiary, wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Arcybiskup Gądecki jest doktorem teologii biblijnej. Ukończył biblistykę w Rzymie, a następnie w Jerozolimie pogłębiał studia z zakresu archeologii i judeochrześcijaństwa. Jest autorem ponad 900 artykułów z zakresu biblistyki i dialogu z judaizmem, homilii, rozważań, kilkunastu książek, w tym podręczników. Od 1995 roku do 2008 był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami.

W roku 1992 został biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej i jej ordynariuszem. W 2002 Jana Paweł II mianował arcybiskupa na urząd metropolity poznańskiego.
Do 2014 roku hierarcha pełnił funkcję członka Rady Programowej KAI. Po reformie struktur Episkopatu Polski w 1996 roku arcybiskup Gądecki został przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, zainicjował także Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

W marcu 2004 roku arcybiskup Gądecki został wybrany na wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Decyzją papieża Franciszka 8 maja 2014 r. arcybiskup Gądecki został członkiem Kongregacji Nauki Wiary. 8 października 2016 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE).

IAR/KEP/M.Jędrzejczyk/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0